Podmioty trzecie będą mogły świadczyć dwa typy nowych usług*. Pierwszą z nich jest usługa inicjowania transakcji płatniczej (Payment Initiation Service, PIS). Polega ona na udzieleniu jej dostawcy dostępu do rachunku online płatnika w celu sprawdzenia dostępności środków pieniężnych, a następnie zainicjowania płatności; Drugą usługą jest dostęp do informacji o rachunku (Account Information Service, AIS). Dostawcy świadczący tę usługę zapewnią klientowi zagregowane informacje online o co najmniej jednym lub kilku rachunkach płatniczych. - Usługi te na żadnym etapie ich wykonywania nie polegają na transferze środków płatniczych. Usługi AIS oraz PIS, zważywszy na swój charakter, w znacznej mierze przypominają obecne usługi techniczne, a nie klasycznie dotychczas definiowane usługi płatnicze

Rządowa nowela wprowadza też tzw. silne uwierzytelnienie użytkownika, czyli sposób, który wymaga co najmniej dwóch metod uwierzytelnienia płatności. Ustawa wprowadza także nowy podmiot uprawniony do świadczenia usług płatniczych – Małą Instytucję Płatniczą (MIP).

Wszyscy dostawcy usług płatniczych będą musieli udowodnić, że posiadają właściwe środki bezpieczeństwa w celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia płatności.



Ustawa o usługach płatniczych. Komentarz >>

Nowelizacja ustawy o usłguach płatniczych dostosowuje polskie przepisy do obowiązujacej już od 18 stycznia 2018 r. dyrektywy PSD2*.  Unijne przepisy mają otworzyć dla FinTech-ów dostęp do rachunków klientów bankowych. Objemuje więc  podmioty rynku finansowego, w tym instytucje płatnicze.

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.