Letni sezon wakacyjny powoli zbliża się do końca. Wielu, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców, którzy swoją aktywność gospodarczą wiążą ze wzmożonym ruchem turystycznym w miejscowościach turystycznych i wypoczynkowych, wraz z upływem lata rozważa jej zawieszenie aż do kolejnego sezonu urlopowego. Podejmując taką decyzję, warto zatem przeanalizować zasady zawieszania działalności gospodarczej zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Przede wszystkim instytucja ta jest dostępna wyłącznie dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników. Z możliwości tej nie mogą więc korzystać firmy, które zatrudniają pracowników na dzień zawieszenia działalności gospodarczej. Szczególna sytuacja dotyczy przy tym działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej. Dla skutecznego jej zawieszenia przepisy wymagają zgłoszenia tego faktu przez wszystkich wspólników.
Poza tym możliwe jest zawieszenie działalności zazwyczaj na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Chociaż z pozoru regulacja ta nie budzi większych wątpliwości, to wielu przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową ma wątpliwości, czy możliwe jest regularne, cykliczne zgłaszanie zawieszenia działalności po ukończeniu każdego sezonu aż do nadejścia nowego. Poza przypadkiem szczególnym odnoszącym się do zawieszenia działalności w związku ze sprawowaniem opieki na dzieckiem przepisy nie ograniczają przedsiębiorcom prawa do zgłaszania kolejnych okresów zawieszenia firmy.
(...)
Czytaj więcej: Rzeczpospolita
Przeczytaj również: Zawieszenie działalności gospodarczej krok po kroku