Czy w projekcie planu miejscowego należy uwzględniać zagospodarowanie terenu ustalone w ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę?

Odpowiedź
Z przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. nie wynika, by uchwalając plan miejscowy dla terenu, co do którego wydana została decyzja o pozwoleniu na budowę, należało uwzględniać w treści planu ustalenia wynikające z tego pozwolenia. Innymi słowy, plan miejscowy nie musi być dostosowywany do treści decyzji o pozwoleniu na budowę, jaka została wydana dla danego terenu.

Nie oznacza to bynajmniej, że ustalenia planu odbiegające od tego, co przewiduje plan miejscowy, ograniczą możliwość zrealizowania inwestycji zgodnie z uzyskanym wcześniej pozwoleniem na budowę. Tu wskazać należy na treść art. 65 ust. 1 pkt 2 u.p.z.p., zgodnie z którym organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji.

Powyższego przepisu nie stosuje się jednak, jeżeli została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Z przepisu tego wynika zasada, że jeśli inwestor uzyskał ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, to ewentualna późniejsza zmiana planu miejscowego nie ogranicza jego uprawnień wynikających z ostatecznej decyzji. Mamy tu bowiem do czynienia z tzw. ochroną praw nabytych.
Uprawnienia przewidziane w art. 36 u.p.z.p. nie będą więc inwestorowi przysługiwały. Z uprawnień przewidzianych w tym przepisie mógłby on skorzystać wtedy, gdyby w dacie uchwalania planu miejscowego nie posiadał jeszcze ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a zmiana planu uniemożliwiłaby mu uzyskanie takiej decyzji na warunkach, które byłyby możliwe do uzyskania przed uchwaleniem planu.

Natomiast w przypadku, gdy inwestor nabył już mocą ostatecznej decyzji pozwolenie na budowę, ewentualna późniejsza zmiana zagospodarowania terenu nie narusza jego prawy wynikających z uzyskanej wcześniej decyzji.