Architekci we współpracy z Colt International, Arup, i SSC zaprojektowali żyjącą fasadę, która składa się z bioreaktywnych szklanych żaluzji wypełnionych glonami. Takie żaluzje chronią algi przed warunkami zewnętrznymi i tworzą mikroklimat, który sprzyja ich rozwojowi.
Zastosowanie tego typu konstrukcji ma same zalety. Bioreaktory przechwytują ciepło wytwarzane przez mikroglony w procesie fotosyntezy i zamieniają je w energię, która zasila budynek. W bioreaktorach powstaje także biomasa, która również może być wykorzystana do zasilania budynku. Dodatkowo, ruchoma fasada w kolorze ciemniej zieleni może zapewnić mieszkańcom chwilę wytchnienia w słoneczne i upalne dni.
Źródło: www.ekologia.pl
Pierwszy na świecie budynek zasilany algami
Prawie każdy z nas słyszał o domach zasilanych energią słoneczną czy energią z wiatru, ale energia z glonów, to coś zupełnie nowego. Architekci z grupy Splitterwerk zaprojektowali zeroenergetyczny budynek BIQ, który będzie pierwszym tego typu obiektem, wykorzystującym algi, jako źródło energii. Budynek powstanie w Hamburgu. Planowany czas ukończenia inwestycji, to marzec 2013 roku.