Poraz szesnasty Ośrodek Badań nad Przedsiębiorczością PARP, zaprezentował sektor MSP na tle informacji makroekonomicznych o stanie polskiej gospodarki oraz w porównaniu do przedsiębiorstw działających w krajach Unii Europejskiej.
Najnowsze dane wskazują na poprawę wyników przedsiębiorstw i stanu ich liczebności. Polska gospodarka jest szóstą w UE pod względem liczby przedsiębiorstw – według danych GUS w Polsce działa 1,78 mln przedsiębiorstw. Wciąż powstają nowe podmioty – w roku 2012 liczba przedsiębiorstw wzrosła o prawie 27 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Ożywienie gospodarczej lat 2010-2011 przełożyło się na wyraźną poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Wzrosła dynamika przychodów i obrotów. Wzrosły także nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność inwestycyjną.
Wciąż polskie przedsiębiorstwa charakteryzują się wyraźnie niższą skalą prowadzonej działalności w porównaniu do innych krajów Europy. Wskazuje na to relatywnie niski poziom liczby pracujących i zatrudnionych, produktywności wyrażony wartością dodaną brutto na pracującego lub przedsiębiorstwo, a także skala działalności według średnich obrotów czy ograniczona obecność na rynkach zagranicznych. Należy jednak podkreślić, że w długim terminie polskie przedsiębiorstwa rozwijają się nieco szybciej niż przeciętne podmioty w UE i wyraźnie szybciej niż ich partnerzy z Europy Zachodniej.
Tegoroczny Raport w części eksperckiej poświęcony jest rozwojowi gospodarki elektronicznej.
PARP przedstawił raport o stanie sektora MSP w latach 2011-2012
Najnowsze dane wskazują na poprawę wyników przedsiębiorstw i stanu ich liczebności. W 2012 roku liczba przedsiębiorstw wzrosła o prawie 27 proc. w porównaniu z rokiem 2011. Wzrosły także nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz liczba przedsiębiorstw prowadzących działalność inwestycyjną.