Szczecińskie targi pozostają jedną z najważniejszych imprez branżowych w regionie zachodniopomorskim. Dają obraz tego, co pojawia się na rynku w danym roku, jakie są trendy, jakie są zmiany i oczekiwania branży.
Ofertę wystawców uzupełnił interesujący program wydarzeń towarzyszących. Tegoroczna 7. edycja konferencji „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionu” to 12 prelekcji, podczas których poruszono zagadnienia z zakresu: efektywności energetycznej, biogazu, farm wiatrowych, energetyki wodnej, budowy domów pasywnych, aktualnych regulacji prawnych, systemów zarządzania energią ISO. Słuchało ich 100 uczestników.
Z kolei 6. edycja Międzynarodowej Giełdy Kooperacyjnej, organizowana przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – SCP, przyciągnęła do hal MTS 46 firm z całej Polski, Niemiec i Finlandii. Uczestnicy zadowoleni byli z samej organizacji oraz nawiązanych kontaktów biznesowych.
- Mam nadzieję, że nawiązane kontakty przyczynią się do długofalowej współpracy i już cieszę się na kolejne spotkania w przyszłym roku - podsumował Pekka Salmi z firmy HAMMERI OY (Finlandia).
W programie znalazł się również panel dla zarządców nieruchomości dotyczący termomodernizacji budynków. Kolejne dwa dni targów przyniosły więcej wydarzeń dla szerokiego grona odbiorców. Wiedzę na temat nowoczesnego budowania można było zdobyć korzystając z porad specjalistów i praktyków z różnych dziedzin, którzy doradzali w ramach projektu „Dr House – ostry dyżur ekspertów”. Praktyczne aspekty budowy zostały przedstawione w prezentacji „Budujemy energooszczędnie – jak, z czego i dlaczego?”. Dzięki niej z bliska można było zobaczyć trzy różne technologie budowy i możliwości wykorzystania w budownictwie energooszczędnym różnych rozwiązań materiałowych.
Nie brakowało na targach fachowych pokazów przygotowanych przez wystawców: wykonania różnego rodzaju pokryć dachowych, wylewania podkładu podłogowego, nakładania gładzi i farb metodą natryskową, montażu elewacji.
Ciekawa oferta, wyróżnione produkty i stoiska
W szerokiej ofercie wystawców można było znaleźć zarówno sprawdzone, jak i nowatorskie rozwiązania, wysokiej jakości materiały producentów krajowych i zagranicznych. Wśród nich: materiały konstrukcyjne do budowy domu, nawierzchnie, chemię budowlaną, materiały na elewacje i wykończeniowe, okna i drzwi pasywne, pokrycia dachowe, materiały dociepleniowe. Pokazano też rekuperatory, pompy ciepła, kominki, systemy ogrzewania podłogowego. Była okazja, by porozmawiać z firmami budującymi domy energooszczędne i porównać ich propozycje. Ci wystawcy zauważali, że odwiedzający targi mają coraz większą wiedzę o budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Bardzo często padały pytania o współczynniki przenikania ciepła zastosowanych materiałów czy sprawność energetyczną urządzeń grzewczych.
Specjalistyczną ofertę produktów dla wykonawców w tym roku wzbogaciły maszyny, narzędzia oraz systemy rusztowań. - Jest zainteresowanie naszymi maszynami na targach. Pokazujemy tutaj m.in. jedną z naszych najlepszych maszyn stolarskich, która nagrodzona została Złotym Medalem na targach Drema Silesia – mówi Piotr Górniak z firmy Felder.
Na część produktów wystawcy udzielali specjalnych, targowych rabatów. Z asortymentu objętego zniżkami były m.in. okna, deski podłogowe, urządzenia grzewcze, nawet domy. Dawid Janik z Kominki Janik podsumowywał: - Połowę osób, które pojawiło się przy naszym stoisku, udało się zainteresować naszą ofertą, jedna czwarta przyszła z konkretnym zamówieniem. Przychodzili też ludzie po poradę, pytając się o problemy techniczne. Udało się nam sprzedać na targach m.in. jeden z naszych wkładów kominkowych, na który daliśmy 10-procentowy rabat. Błażej Runowski z M&S zauważył: - Były bardzo konkretne rozmowy i więcej ludzi faktycznie zainteresowanych ofertą, niż jeszcze parę lat temu.
Oferta zaprezentowana na targach była satysfakcjonująca dla niejednej osoby budującej dom. - Budujemy dom, jest on w tej chwili w stanie surowym otwartym, szukamy więc okien, ogrzewania, rolet. Targi satysfakcjonują mnie – z zadowoleniem mówiła Barbara Alenowicz, budująca się w Szczecinie. Daniel Jaworski z podszczecińskiego Wołczkowa też był zadowolony z odwiedzenia targów: - Będziemy się budować. Jesteśmy pierwszy raz na targach, chcieliśmy się wstępnie zapoznać. Znaleźliśmy już dla siebie wielkie przesuwne okno i pompę ciepła. Na pewno z czegoś skorzystamy.
Targowe konkursy „Wyróżniony Wyrób” i EKOlider wyłoniły 7 laureatów, którzy postawili na innowacyjne materiały, technologie i rozwiązania. Te najważniejsze nagrody – medale „Wyróżniony Wyrób”, zdobył autonomiczny zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody PVCWU – produkt firmy Selfa GE S.A. oraz okno drewniano–aluminiowe PURO, zgłoszone przez firmę Sokółka Okna i Drzwi S.A. Statuetka oraz dyplom EKOlidera przypadła tym razem firmie Dennert Baustoffwelt GmbH & Co. KG za domy Sunset.
- Domy Sunset, które promujemy na targach, spotkały się z dużym zainteresowaniem. Cieszymy się, że zostały one nagrodzone EKOliderem, to dodatkowy argument dla klientów – mówi Janusz Mroczkowski, przedstawiciel firmy Dennert Baustoffwelt.
Ostatni dzień targowy, to rozstrzygnięcie konkursu "Najciekawsza aranżacja stoiska". Większość głosów zwiedzający oddali na prezentację przygotowaną przez Euro-Klinkier Sp.J., której elementem charakterystycznym były pomalowane na biało palety. Drugie miejsce zajęło stoisko PGNiG.
Targi odbyły się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Serwis ABC Budownictwo www.budownictwo.abc.com.pl był patronem medialnym 23. edycji targów BUD-GRYF i 18. edycji targów ENERGIA (28-30.03.2014).