Zwolnienie to przysługuje przedsiębiorstwom w odniesieniu do „nowej infrastruktury” lub starej, lecz zmodernizowanej. Dotyczy ono również obowiązku przedkładania taryf. W projekcie zdefiniowano i określono m.in. preferencyjne warunki przyłączania do sieci mikroinstalacji oraz finansowania przez odbiorców przemysłowych kosztów produkcji energii z odnawialnych źródeł. Proponowane przepisy określają ustalanie krajowego planu działania w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz monitorowania rynku energii elektrycznej, ciepła lub chłodu z odnawialnych źródeł energii, biogazu rolniczego, a także rynku biokomponentów, paliw ciekłych i biopaliw ciekłych stosowanych w transporcie.
Projekt wpłynął do Sejmu 19 października 2012 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP PO i KP PSL. 4 grudnia 2012 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
Nowelizacji Prawa energetycznego: preferencyjne warunki przyłączania do sieci mikroinstalacji
Jednym z punktów dzisiejszego dnia posiedzenia Sejmu jest pierwsze czytanie złożonego przez grupę posłów KP PO projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje doprecyzowanie warunków zwolnienia przedsiębiorstwa energetycznego ze świadczenia usług przesyłu i dystrybucji paliw gazowych i energii, magazynowania gazu ziemnego, transportowania go siecią gazociągów kopalnianych oraz skraplania i regazyfikacji tego gazu na zasadach równoprawnego traktowania.