Zmiany te wprowadziła od 1 stycznia 2018 r. nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.
Przepisy wskazują wprost, że mieszkanie powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny.

Aneks jest pojęciem nowym, dodanym przez nowelizację i należy przez nie rozumieć część pomieszczenia mieszkalnego służącą do przygotowywania posiłków. Pojawienie się takiego zapisu w rozporządzeniu jest odpowiedzią na praktyczne rozwiązania stosowane już od lat budownictwie wielorodzinnym. Jednocześnie wprowadzono inne zmiany dookreślające projektowanie pomieszczeń z aneksami kuchennymi.

Szczególne wymagania dotyczące kuchni i aneksu kuchennego wymienione są w § 93 r.w.t., który nakazuje bezpośrednie oświetlenie tych pomieszczeń światłem dziennym. Wyjątkiem od tej reguły jest dopuszczenie w mieszkaniu jednopokojowym stosowania kuchni bez okien lub aneksu kuchennego połączonego z przedpokojem. Warunkiem w tej ostatniej sytuacji jest zastosowanie co najmniej wentylacji: grawitacyjnej – w przypadku kuchni elektrycznej, lub mechanicznej wywiewnej – w przypadku kuchni gazowej, a także aneksu kuchennego połączonego z pokojem, pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej.

W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się stosowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji. Należy także pamiętać, że w przypadku zastosowania okapu kuchennego w aneksie kuchennym należy zapewnić podłączenie tego okapu do odrębnego przewodu kominowego. Te regulacje są bardzo istotne zarówno dla projektantów, jak i dla inwestorów.

Szczegółowo zostały omówione w komentarzu
Zmiany w zakresie wyposażenia budynków>>

 

Prawo budowlane. Komentarz>>