Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy jeżeli w umowie najmu obiektu zawarty jest zapis, że właściciel obiektu ponosi wszystkie obowiązki związane z korzystaniem ze środowiska wynikające z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś., w tym również obowiązek ponoszenia opłat z tego tytułu (chodzi głównie o rozliczanie kotłów służących do ogrzewania pomieszczeń i CWU), to wynajmujący nie musi prowadzić już tej ewidencji i składać stosownych sprawozdań i opłat?

Czy też zapisy takie nic nie dają i wynajmujący jako podmiot korzystający ze środowiska sam musi prowadzić stosowne ewidencje, sprawozdania oraz opłaty?


Odpowiedź:

Regułą jest, że obowiązki ponoszenia opłat spoczywają na właścicielu nieruchomości czy instalacji. Na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy najmu) obowiązki te można uregulować inaczej. Skoro strony umowy ustaliły, że wszystkie obowiązki z tytułu korzystania ze środowiska będzie wykonywał wynajmujący, w tym także będzie prowadził ewidencje, składał sprawozdania oraz ponosił opłaty, to najemca nie musi tych czynności powielać, niemniej jednak powinien żądać od właściciela kopii dokumentów w tym zakresie.


Jego obowiązkiem będzie jedynie rozliczenie się z wynajmującym czy to w ramach umowy najmu, która już będzie zawierała postanowienia dotyczące opłat środowiskowych, czy też na odstawie odrębnie wystawianych rachunków.


Uzasadnienie:

Na podstawie art. 138 p.o.ś. obowiązek właściwej eksploatacji instalacji oraz urządzenia (w tym ponoszenie opłat za korzystanie ze środowiska) spoczywa na ich właścicielu, o ile nie przekazał on prawa do eksploatacji instalacji (urządzenia) na podstawie tytułu prawnego innemu podmiotowi. Natomiast na podstawie art. 275 p.o.ś. do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych są obowiązane, podmioty korzystające ze środowiska. Jak wynika z powyższego, przepisy pozwalają na umowne uregulowanie obowiązków z zakresu korzystania przez środowisko.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.