Sektor energetyki wspierany jest w budżecie na lata 2007-2013 kwotą w wysokości około 7 mld zł. Wsparcie dla tego sektora będzie kontynuowane w latach 2014-2020. Jednocześnie konieczna może być notyfikacja do KE projektów, których wartość przekroczy progi określone w przygotowywanym przez Komisję rozporządzeniu w sprawie wyłączeń blokowych.


Produkcja energii ze źródeł odnawialnych oraz efektywność energetyczna będą jednymi z głównych obszarów wsparcia ze środków europejskich w przyszłym budżecie UE. Zgodnie z celami rozwoju UE zapisanymi w strategii UE Europa 2020 oraz określonymi w pakiecie energetyczno-klimatycznym (tzw. 3x20) priorytetowo będą inwestycje dotyczące, tj.:
- zwiększenia efektywności energetycznej o co najmniej 20 proc.
- redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 20 proc. oraz
- udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym na poziomie co najmniej 20 proc. (dla Polski próg ten został określony na poziomie 15 proc.).

Środki dostępne w ramach polityki spójności będą wykorzystywane głównie na budowę gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie z ww. celami. Wsparcie będzie ukierunkowane na następujące obszary:
- produkcja i dystrybucja OZE;
- efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w przedsiębiorstwach;
- efektywność energetyczna i wykorzystanie OZE w infrastrukturze publicznej i mieszkalnictwie;
- inteligentne sieci niskiego i średniego napięcia;
- promowanie strategii niskoemisyjnych we wszystkich obszarach, w tym obszarach miejskich;
- promowanie wysokosprawnej kogeneracji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o popyt na użytkową energię cieplną.
 

W konsekwencji wsparcie sektora energetyki będzie możliwe w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Ostateczny kształt tych programów zależeć będzie od wyniku negocjacji z Komisją Europejską.