Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza zapewnił, że kilkaset gmin w Polsce opowiedziało się za tym wnioskiem, a niektóre podjęły nawet uchwały w tej sprawie (np. Toruń, Środa Wielkopolska). Zarząd ustalił, że zaapeluje do miast członkowskich o podejmowanie uchwał czy stanowisk popierających wniosek Inowrocławia (Biuro ZMP przygotuje wzór) oraz kierowanie ich bezpośrednio do TK. Poparcie dla tej inicjatywy wyrazili również obecni na posiedzeniu Zarządu przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarki Odpadami (KIGO). Ich zdaniem konieczne jest wprowadzenie do ustawy przepisu umożliwiającego stosowanie zamówień wewnętrznych in house na odbiór odpadów.
Tomasz Uciński, prezes Zarządu Głównego KIGO zwracał ponadto uwagę, że należy zmniejszyć koszty ponoszone przez mieszkańców poprzez większe zaangażowanie w system gospodarki odpadami producentów opakowań, a także rozwijać sektor gospodarki odpadami. W Polsce powinny powstać zakłady wykorzystujące odpady mające wartość energetyczną (paliwo z odpadów). Wiele firm niemieckich i skandynawskich tylko czeka na to, aby wydrenować z naszego kraju wszystko, co nadaje się do spalenia. Zaproponował, aby wspólnie z Komisją Gospodarki Komunalnej ZMP popracować nad utworzeniem modelu wdrażania właściwych rozwiązań. Obok spotkań z ekspertami Zarząd ZMP planuje zorganizowanie w listopadzie podczas Targów GMINA w Poznaniu konferencji na temat gospodarki odpadami z udziałem Szwajcarów, którzy mogą podzielić się swoimi ciekawymi doświadczeniami dotyczącymi gospodarki odpadami.
Źródło: www.miasta-polskie.pl
Miasta popierają wniosek do TK ws. organizowania przez gminy przetargu na odbieranie odpadów komunalnych
Zarząd Związku Miast Polskich postanowił wesprzeć wniosek do TK (m.in. postarać się o szybsze rozpatrzenie wniosku), złożony przez RM Inowrocławia w sprawie stwierdzenia niekonstytucyjności ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym zaskarżono przepisy dotyczące organizowania przez gminy przetargu na odbieranie odpadów komunalnych.