Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego
Na jakiej podstawie prawnej możliwe jest przeprowadzenie kontroli przedsiębiorcy wykonującego przewóz osób taksówką, który zawiesił prowadzenie działalności?
Odpowiedź
Organ, który udzielił licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką może kontrolować przedsiębiorcę posiadającego tę licencję także w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Uzasadnienie
Organy udzielające licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką są uprawnione do kontroli przedsiębiorcy w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania tych dokumentów. Żaden przepis ustawowy nie sprzeciwia się możliwości dokonywania kontroli przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej. W wyniku zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca nie traci bowiem swojego statusu. Niemniej jednak kontrola przedsiębiorcy, który zawiesił wykonywanie swojej działalności musi uwzględniać sytuację prawną, w jakiej znajduje się podmiot kontrolowany. Oznacza to, że przedmiotem kontroli nie może być spełnianie wymagań, które dotyczą bieżącego prowadzenia (wykonywania) działalności gospodarczej, a musi być ona ograniczona do weryfikacji przesłanek utrzymania statusu przedsiębiorcy w zakresie działalności objętej licencją.
Należy zważyć, że – zgodnie z art. 14a ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy z 6.09.2001 r. o transporcie drogowym dalej u.t.d., na przewoźniku drogowym zawieszającym wykonywanie transportu drogowego (czego może dokonać na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy) ciąży, między innymi, obowiązek zwrotu licencji do organu, który jej udzielił. Niemniej jednak przedsiębiorca taki, pozostaje posiadaczem licencji, gdyż przed upływem okresu zawieszenia działalności jest mu ona ponownie wydawana, bez konieczności ponownego ubiegania się o wydanie licencji. Oznacza to, że na czas zawieszenia wykonywania działalności zwrotowi do organu podlega dokument poświadczający uprawnienia, ale przedsiębiorca uprawnień tych się nie pozbywa. Tym samym, jak każdy przedsiębiorca uprawniony do wykonywania transportu drogowego taksówką, jest on zobowiązany do spełniania wymogów ustawowych.
Szereg wymogów, które ustawa stawia przedsiębiorcy uprawnionemu do wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką nie jest związanych bezpośrednio ze sposobem świadczenia usług. Są to na przykład wymogi w zakresie niekaralności, posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, czy przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Weryfikacja, czy przedsiębiorca spełnia te wymagania może nastąpić także w okresie zawieszenia działalności. Równie istotnie jest to, że kontrola może być prowadzona w kierunku weryfikacji, czy nie nastąpiły przesłanki do obligatoryjnego lub fakultatywnego cofnięcia licencji. Część z nich może wystąpić albo zostać stwierdzona także w okresie zawieszenia działalności. Tym samym organ kontrolujący nie może zostać pozbawiony prawa do weryfikacji, czy nie nastąpiły przesłanki do cofnięcia licencji, tylko z tego powodu, że działalność gospodarcza przedsiębiorcy została zawieszona.
Co więcej, z art. 15 ust. 2a u.t.d. – zgodnie z którym przepisu o cofnięciu licencji w przypadku zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej objętej licencją, nie stosuje się jeżeli przewoźnik zawiadomił organ, który udzielił licencji, o zawieszeniu wykonywania transportu drogowego, w trybie i na zasadach określonych w art. 14a – wynika jednoznacznie (a contrario), że pozostałe przesłanki cofnięcia licencji stosuje się do przedsiębiorcy, który swoją działalność zawiesił. Dodatkowo wskazać można, że obowiązkiem organu udzielającego licencji jest przeprowadzanie kontroli przedsiębiorcy wykonującego krajowy transport drogowy w zakresie przewozu osób taksówką, w zakresie spełniania wymogów będących podstawą do wydania licencji, co najmniej raz na 5 lat. Przyjęcie, że kontrola nie może być prowadzona w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej mogłoby uniemożliwić realizacje tego obowiązku (jeżeli przedsiębiorca, u którego kontrola nie była prowadzona od ponad 4 lat, zawiesza działalność gospodarczą na 12 miesięcy).