Sejm zakończył prace nad pakietem pięciu ustaw zwanych Konstytucją biznesu.
- Wprowadzają one realne ułatwienia dla firm - podkreśla Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii  Jakie? M.in.  zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, przyjaznej interpretacji przepisów czy pewności prawa. 

Więcej: Działalność nierejestrowa i ulga na start - przepisy gotowe >>

Z kolei Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości, podkreśla, że naczelnym celem przyświecającym pracom nad pakietem było urzeczywistnienie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej.

- Konstytucja Biznesu przekształca i usprawnia środowisko prawno-instytucjonalne, w którym na co dzień funkcjonuje nasz biznes - mówi wiceminister.

Polisa dla firm

Zdaniem Arkadiusza Pączki, eksperta Pracodawców RP w całym pakiecie najistotniejsze jest prawo przedsiębiorców, które na nowo ureguluje zasady współpracy administracji i biznesu. Jego art. 10 wyraźnie mówi, że  administracja kieruje się w swoich działaniach zasadą zaufania do przedsiębiorcy, zakładając, że działa on uczciwie. Ponadto organ prowadzi postępowanie w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania.

  Prawo przedsiębiorców stanie się swego rodzaju polisą – uważa Arkadiusz Pączka. Nie jest jednak w stanie ocenić, jak jego przepisy zafunkcjonują.  –To będzie zależało od każdego urzędnika, od kierownictwa urzędu i nacisku, jaki zostanie położony na ich wdrożenie. Nie można zadekretować w żadnym akcie prawnym dobrej woli jakiejkolwiek osoby, ani tym bardziej instytucji. Liczymy na to, że zarówno Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, jak i nowo powołany Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będą aktywnie działać w tym obszarze i dopilnują wypełniania postanowień Konstytucji biznesu. Ze strony przedsiębiorców i ich reprezentantów mogę zagwarantować, że będziemy zwracać uwagę na każdy przypadek niestosowania nowego prawa przez przedstawicieli administracji –  podkreśla Pączka.

Rzecznik będzie mógł wnioskować do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów, interweniować w sprawie łamania prawa czy opiniować projekty aktów prawnych. 

  Ważne jest, że rzecznik będzie mógł też wnioskować o sprawdzenie jak funkcjonują przepisy dotyczące prowadzenia działalności. Takie analizy mogą ułatwić podejmowanie decyzji o kierunkach zmian – dodaje Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

Zbędny numer REGON

Ponadto Konstytucja Biznesu wprowadzi kilka innych istotnych zmian. Reguluje się podstawowe zasady opracowywania projektów aktów normatywnych z zakresu prawa gospodarczego oraz dokonywania oceny ich funkcjonowania. Wprowadza instytucję objaśnień prawnych, tj. wydawanych przez ograny administracji w zakresie ich właściwości –  z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. 

Zostanie także utworzony Punkt Informacji dla Przedsiębiorcy, który w szczególności umożliwi załatwianie spraw związanych z podejmowaniem, wykonywaniem i zakończeniem działalności gospodarczej. Nowe przepisy  Umożliwią bezterminowe zawieszenia działalności gospodarczej lub na okres wskazany we wniosku. W tym drugim przypadku zadziała zasada automatycznego wznowienia działalności po upływie okresu zawieszenia. Zniesiony zostanie też obowiązek posługiwania się numerem REGON, wystarczy NIP. Likwiduje też instytucje zgód i licencji jako odrębnych form reglamentacji działalności gospodarczej.

Teraz ustawy trafią do podpisu Prezydenta. Jeśli szybko zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw mogą zacząć obowiązywac już w w kwietniu. Zgodnie bowiem z przyjętą poprawką Senatu większość rozwiązań pakietu wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia, a nie 1 marca br., jak chciał pierwotnie Sejm. 

Jolanta Ojczyk