Cztery kolejne banki przyłączy się do programu Mieszanie dla Młodych i podpisały umowę o stosowaniu finansowego wsparcia. Od 16 stycznia br. kredytów w ramach rządowego programu wsparcia zakupu pierwszego własnego mieszkania dla ludzi młodych udzielają Alior Bank, BOŚ Bank, oraz dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze: BSP i SGP. Do tej pory w programie brały już udział banki PKO BP, Pekao oraz Getni Noble Bank.


W ciągu 9 roboczych dni funkcjonowania programu wpłynęło prawie pół tysiąca zapytań o uzyskanie finansowego wsparcia. 400 nabywców złożyło wnioski o kredyt z dofinansowaniem wkładu własnego. 150 zostało już zaakceptowanych a 155 jest analizowanych. Wysokość przyznanego dotychczas dofinansowania to ponad 3,2 mln zł.


Wiceminister Paweł Orłowski podkreślił, że rządowy program "Mieszkanie dla młodych" jest elementem polityki prorodzinnej. Dodał, że jest przekonany o jego skuteczności - Jestem dużym optymistą, jeśli chodzi o sukces programu "Mieszkanie dla młodych". W drugim tygodniu jego funkcjonowania zarówno skala złożonych wniosków, jak i zainteresowanie banków napawa optymizmem - poinformował. - To pokazuje, że program ten został trafnie zaprojektowany. Wiceminister zwrócił uwagę, że przy ocenie programu należy uwzględniać czas potrzebny młodym osobom, przy zaciąganiu wieloletnich zobowiązań. - Zakup mieszkania to nie jest prosta decyzja, którą podejmuje się w kilka dni.


Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego wraz z wnioskiem o kredyt należy składać w wybranym przez siebie banku lub bankach, które podpiszą umowę na udział w programie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Następnie bank weryfikuje wniosek i przesyła go do BGK. Kolejne czynności związane z obsługa wniosku i ostateczną wypłatą wsparcia odbywa się bez udziału beneficjenta, w ramach współpracy pomiędzy bankiem i BGK.

Więcej: 7 banków udziela kredytów w programie "Mieszkanie dla młodych", mir.gov.pl