Pytanie:
Czy kocioł grzewczy oraz agregat prądotwórczy stanowią instalacje tego samego rodzaju, tj. instalacje energetyczne? Czy ich moc trzeba sumować, co będzie skutkować zgłoszeniem instalacji?

Odpowiedź:
Moim zdaniem, stanowią instalacje tego samego rodzaju, tj. instalacje energetyczne, i ich moce należy sumować w celu ustalenia, czy wymagane jest pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza, zgłoszenie, czy też żadne z ww. uregulowań emisji zanieczyszczeń do powietrza.

W danym przypadku należy przeanalizować:
- rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (Dz. U. Nr 130, poz. 880) - dalej r.i.e.w.z.,
- rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881) - dalej r.w.g.p.p.

W objaśnieniach do załącznika do r.w.g.p.p. podano:
1. Parametry tego samego rodzaju (nominalna moc cieplna, wydajność, moc przerobowa, liczba stanowisk spawalniczych, pojemność, zużycie powłok, zdolność produkcyjna), charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu sumuje się.
2. Instalacje energetyczne są to instalacje, w których następuje proces spalania paliw w celu wytworzenia wyłącznie energii.
3. Nominalna moc cieplna instalacji jest to ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie w jednostce czasu przy ich nominalnym obciążeniu.

Zarówno w przypadku kotłowni, jak i agregatu proces spalania paliw prowadzony jest w celu wytworzenia wyłącznie energii; w kotle - cieplnej, a w agregacie - elektrycznej (może być elektrycznej i cieplnej przy kogeneracji).

Również według § 2 ust. 5 r.i.e.w.z. parametry tego samego rodzaju, o których mowa w § 2 ust. 4 r.i.e.w.z., charakteryzujące skalę działalności prowadzonej w instalacji i odnoszące się do więcej niż jednej instalacji tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu sumuje się. W § 2 ust. 4 pkt 1 r.i.e.w.z. wskazano instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW (parametr to nominalna moc cieplna).

Należy natomiast pamiętać, że aby sumować nominalną moc cieplną instalacji, muszą one być położone na terenie jednego zakładu zdefiniowanego w art. 3 pkt 48 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.).