Pytanie:
Kiedy decyzja o warunkach zabudowy wychodzi z obiegu prawnego?

Odpowiedź:
Decyzja o warunkach zabudowy wychodzi z obrotu prawnego, jeżeli zostanie uchylona albo stwierdzona zostanie jej nieważność w nadzwyczajnym trybie administracyjnym lub w trybie kontroli sądowo-administracyjnej. Decyzja WZ niezgodna z planem miejscowym podlega stwierdzeniu wygaśnięcia, chyba że inwestor uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę. W procesie inwestycyjnym nie można legitymować się decyzją o warunkach zabudowy, na podstawie której inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę.

Uzasadnienie:
Decyzja o warunkach zabudowy wydawana w trybie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest bezterminowa, a zatem upływający od jej wydawania czas nie wpływa na moc obowiązywania decyzji.

Jeżeli ostateczna decyzja o warunkach zabudowy nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego w trybie sądowo-administracyjnym (skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego) lub w administracyjnych trybach nadzwyczajnych (np. stwierdzenie nieważności) wywołuje skutki prawne. Wejście w życie planu miejscowego, którego ustalenia są inne niż warunki zabudowy powoduje stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy, chyba że inwestor uzyskał już na jej podstawie ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę.

Należy również pamiętać, że chociaż nie jest to wprost wyartykułowane w przepisach, jeżeli inwestor na podstawie ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy uzyskał już pozwolenie na budowę, nie może legitymować się po raz kolejny przedmiotową decyzją WZ, ponieważ została ona faktycznie już wykonana. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami