Pytanie:
Czy wynagrodzenie uprzednio wypłacone (w terminie) może pozostać kosztem lipca, a wypłaconą różnicę można ująć (kasowo) w kosztach września?
Czy, skoro po przeliczeniu wynagrodzenia powstała niedopłata wynagrodzenie lipcowego, w całości winno ono stać się kosztem dopiero po wypłacie różnicy, tj. we wrześniu?
Odpowiedź:
Wynagrodzenie wypłacone w lipcu zostało już rozliczone w kosztach pracodawcy – skoro było ono kosztem lipca, to takim kosztem pozostanie. Kwota wypłacona we wrześniu będzie natomiast kosztem września – nie ma ona wpływu na rozliczenie w kosztach wcześniejszych wpłat.
Zgodnie z art. 15 ust. 4g-4h ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. - należności ze stosunku pracy, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57 u.p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności ze stosunku pracy, a Także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy.
Zgodnie zaś z art. 15 ust. 4h u.p.d.o.p. składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu należności ze stosunku pracy w części finansowanej przez pracownika, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:
1) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;
2) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d u.p.d.o.p., czyli składki stają się kosztem dopiero w momencie ich zapłaty.
W efekcie ekwiwalent wypłacony pracownikowi we wrześniu stanowi koszt września, a koszty powiązane z wypłatą lipcową nie ulegają zmianie – były to bowiem kwoty faktycznie wypłacone.
[Uwaga! Ta odpowiedź jest już nieaktualna od 1 I 2019 r.]