Pytanie
Zawarliśmy umowę z kontrahentem, tytułem której kontrahent będzie otrzymywał od nas prowizję za doprowadzenie do transakcji sprzedaży naszych towarów. Zgodnie z umową okresem rozliczeniowym jest kwartał ale w umowie jest też zapis, że kontrahent otrzyma prowizję dopiero po zapłacie należności za sprzedane towary. W rzeczywistości kontrahent może więc wystawić fakturę dopiero 2-3 miesiące po zakończeniu kwartału.
Przepisy u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p. wyraźnie definiują moment powstania przychodu przy usługach rozliczanych okresowo "za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku".
Czy w sprzeczności z tym przepisem będzie sytuacja, gdy kontrahent będzie nam wystawiał cząstkowe faktury na poczet prowizji za wykonaną usługę i dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego będzie wystawiał fakturę końcową?
Czy takie cząstkowe faktury będziemy mogli traktować jako koszt podatkowy w momencie ich ujęcia w księgach, czy dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego?