Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Projekt zakłada zachowanie wymaganych minimalnych wymiarów.


Czy prowadzenie postępowania naprawczego może uwzględniać wolę inwestora w tej mierze, który akceptuje takie wymiary?

Odpowiedź


W pierwszej kolejności zwrócić należy uwagę na różnicę pomiędzy istotnym odstąpieniem, o którym mowa w art. 36a ust. 1 i nast. ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud., a odstępstwem od warunków technicznych, o których mowa w treści art. 9 ust. 1 pr. bud.


Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, o którym mowa w art. 36a pr. bud. implikuje konieczność uzyskania decyzji o zmianie decyzji o pozwoleniu na budowę.


Z kolei odstępstwo od warunków technicznych jest prawnie usankcjonowane w treści art. 9 ust. 1 pr. bud. i dotyczy sytuacji, w których obiekt budowlany nie spełnia warunków techniczno – budowlanych. Są to zatem 2 zupełnie inne instytucje, przy czym pierwsza z nich tj. istotne odstąpienie, dotyczy zmian wprowadzanych po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zaś odstępstwo od warunków technicznych uzyskiwane jest w trybie art. 9 pr. bud. przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Zmiana w zakresie warunków technicznych i wprowadzenie zmiany stanowiącej odstępstwo od tych warunków (bez udzielenia zgody przez Ministra) stanowi przesłankę wydania decyzji o odmowie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w treści art. 35 ust. 4 pr. bud. w zw. z art. 35 ust. 1 pkt 2) pr. bud.


Stwierdzenie niezgodności z warunkami technicznymi stanowi również przesłankę prowadzenia postępowania "naprawczego", o którym mowa w treści art. 50 ust. 1 pkt 4) pr. bud. oraz art. 51 ust. 1 pr. bud., przy czym podstawą rozstrzygnięcia jest tutaj prowadzenie robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od warunków określonych w przepisach, w tym przypadku przepisach techniczno – budowlanych. Nie ma przeszkód formalnych w takim przypadku wydać decyzję w trybie art. 51 ust. 1 pkt 2) pr. bud. w zakresie wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem (zachowania wymiarów minimalnych wrót, jednocześnie zgodnie z intencją inwestora).

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .