Pytanie:
Wykonawca kończy budowę obiektu z pewnymi usterkami. Usterki są teoretycznie do usunięcia ale będzie to czasochłonne i prawdopodobnie nie zostanie dotrzymany termin oddania obiektu do użytkowania. Zostały nieznacznie zmniejszone poniżej normatywnego minimum (o parę centymetrów) wymiary części sanitariatów dla osób niepełnosprawnych, korytarzy i klatek schodowych. Wykonanie posadzki z płytek gresowych też nie wszędzie jest właściwe. Inspektor nadzoru zauważył wady wykonawcze dopiero w trakcie przeglądu przedodbiorowego. Należy nadmienić, że pomieszczenia te nigdy nie były zgłaszane do odbioru wpisem do dziennika budowy a odstępstwa od projektu są praktycznie niezauważalne gołym okiem, zwłaszcza w trakcie trwania prac wykonawczych.
Czy inwestor może obarczać winą inspektora nadzoru inwestorskiego za powstałe ewentualne opóźnienie w oddaniu obiektu do użytkowania, twierdząc że winien on zauważyć wady wcześniej?
Odpowiedź:
Inspektor nadzoru inwestorskiego zobowiązany jest do sprawowania kontroli nad zgodnością realizacji obiektu budowlanego z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej zgodnie z art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - dalej pr. bud. W celu realizacji przedmiotowego obowiązku inspektor powinien przebywać na budowie według potrzeb kontrolując na bieżąco jakość prowadzonych robót budowlanych.
Za jakość robót budowlanych odpowiada jednak przede wszystkim kierownik budowy, co wynika wprost z art. 22 pkt 3 pr. bud. W świetle powyższego, do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi.
W związku z powyższym, za jakość robót budowlanych odpowiada w rzeczywistości kierownik budowy, natomiast inspektor nadzoru inwestorskiego odpowiada za kontrolę tej jakości, czyli za jakość odpowiada pośrednio.
Jednocześnie należy pamiętać o postanowieniach umowy, która zobowiązuje wykonawcę do zrealizowania obiektu budowlanego zgodnie ze sztuką budowlaną, i tylko taki obiekt podlega odbiorowi. Natomiast jakiekolwiek wady, które zostały wykryte przed odbiorem obiektu budowlanego obciążają wykonawcę i kierownika budowy. Zatem, niedotrzymanie terminu realizacji obiektu budowlanego będzie też po stronie tych podmiotów.
Odpowiedzialność inspektora nadzoru inwestorskiego również tu występuje. Pełni on samodzielną funkcję techniczną w budownictwie pod rygorem odpowiedzialności zawodowej w budownictwie m.in. za nie spełnianie lub niedbałe spełnianie obowiązków.
Poza tym, inwestor ustanawiając inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie liczy, że kompetentna osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane przypilnuje budowę przez niego realizowaną i ma prawo rozliczać inspektora za wywiązywanie się z tych obowiązków.