Czy równoważnia (przyrząd gimnastyczny - jedna żerdź umieszczona na stojakach) umieszczona 10 cm nad wodą w jeziorze jest urządzeniem wodnym?
Odpowiedź:
Opisany przyrząd gimnastyczny nie jest urządzeniem wodnym, jednakże jego umieszczenie w jeziorze będzie robotą w wodach, do której to czynności, stosownie do przepisu art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio.
Jak już wielokrotnie pisałam, odpowiednie stosowanie przepisu oznacza, że przepis ten stosujemy, jeżeli w konkretnej sytuacji ma on zastosowanie (kształtuje zasoby wodne), lub go nie stosujemy - jeżeli nie ma zastosowania.
Z pytania nie wynika, czy przedmiotowe jezioro jest wodą płynącą w rozumieniu art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. b pr. wod., czy też jest wodą stojącą, o której mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2 pr. wod., stanowiącą w myśl przepisu art. 12 ust. 2 pr. wod. własność prywatną. Gdyby to była woda stojąca i właściciel we własnym jeziorze chciałby umieścić takie urządzenie gimnastyczne, to ja bym takiego pozwolenia nie wymagała. Gdyby jednak była to woda płynąca (jezioro mające dopływ), to w zależności od lokalizacji takiego urządzenia w jeziorze, jego umieszczenie nad wodą miałoby znaczenie w kształtowaniu zasobów wodnych. Wymagałoby to przeanalizowania z punktu widzenia utrudnień podczas napływu wód po roztopach czy ulewnych deszczach i ewentualnie nałożenia na wnioskującego niezbędnych obowiązków mających na celu niedopuszczenie do powstania szkód. W takim przypadku należałoby przyjąć, że uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest wymagane.
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.