Pytanie
Pracownica obsługi, która była zatrudniona w zespole szkół od 14 września 2009 r. do 30 kwietnia 2010 r. i od 1 do 20 maja 2010 r., 19 maja 2010 r. złożyła wniosek o świadczenie socjalne - "wczasy pod gruszą". Pracownicy przysługiwało 9 2 dni urlopu z drugiej umowy za 2010 r. Urlop wykorzystała w terminach: 5 dni w lutym, 1 3 w kwietniu i 2 w maju (z drugiej umowy).
Czy, aby otrzymać świadczenie socjalne ("wczasy pod gruszą") wymagany jest okres 14 kolejnych dni przebywania na urlopie wypoczynkowym?
W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest zapis, że wczasy pod gruszą (dla pracowników administracji i obsługi) i świadczenia urlopowe (dla nauczycieli), wypłacane są po 15 czerwca danego roku.
Czy ten zapis jest prawidłowy?
Dyrektor ustalił, że kwotą bazową dla pracowników administracji i obsługi jest kwota 1040 zł, w zależności od sytuacji materialnej danego pracownika.
Czy pracownicy należy się świadczenie socjalne i w jakiej wysokości?
W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie ma zapisu, że jest wymagany okres 14 kolejnych dni przebywania na urlopie wypoczynkowym, lecz zawsze sugerowaliśmy się zapisem ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych - dalej u.z.f.ś.s., w której mowa jest o świadczeniu urlopowym z wymogiem przebywania 14 kolejnych dni na urlopie.
Czy ustawowo jest wyznaczony termin wypłaty wczasów pod gruszą, czy może to być: np. styczeń, luty czy marzec itd.?