Czy członek rady nadzorczej (podlegający ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, zdrowotnym), który jest delegowany na podstawie art 390 KSH do wykonywania czynności nadzorczych i otrzymujący z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym?
Odpowiedź: dodatkowe wynagrodzenie przysługujące członkowi rady nadzorczej z tytułu stałego indywidualnego wykonywania nadzoru jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu przepisów u.p.d.o.f., a tym samym powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne.
Czytaj: Diety członka rady nadzorczej nie zawsze podlegają oskładkowaniu
Uzasadnienie: Rada nadzorcza wykonuje swoje obowiązki kolegialnie, może jednak delegować swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych - art. 390 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm.) – dalej k.s.h. Członkowie rady nadzorczej, delegowani do stałego indywidualnego wykonywania nadzoru, otrzymują osobne wynagrodzenie, którego wysokość ustala walne zgromadzenie (art. 390 § 3 k.s.h.). Osobne wynagrodzenie otrzymywane przez członka rady nadzorczej z tytułu stałego indywidualnego wykonywania nadzoru należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f. Przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej - art. 4 pkt 9 i art. 18 ust. 4 pkt 10 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) – dalej u.s.u.s., oraz art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 581 z późn. zm.) – dalej u.ś.o.z. Członek rady nadzorczej wynagradzany z tytułu pełnionej funkcji podlega bowiem obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a jeżeli posiada również miejsce zamieszkania w Polsce jest także objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 6 ust. 1 pkt 22 u.s.u.s. i art. 66 ust. 1 pkt 35 u.ś.o.z.). Dodatkowe wynagrodzenie przysługujące członkowi rady nadzorczej z tytułu stałego indywidualnego wykonywania nadzoru nie należy do przychodów wolnych od składek - § 2 ust. 1 i § 5 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.). Tym samym uzasadnione jest stanowisko, że dodatkowe wynagrodzenie przysługujące członkowi rady nadzorczej z tytułu stałego indywidualnego wykonywania nadzoru powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne tego członka rady nadzorczej.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.