Pytanie
Przedsiębiorca będzie prowadzić odzysk odpadów zużytych katalizatorów 16 08 01 metodą R15. Odpady dostarczane będą przez warsztaty samochodowe lub osoby fizyczne. Działania polegają na: przyjęciu odpadu, następnie oddzielona zostaje obudowa metalowa od katalizatora ceramicznego, katalizator jest mielony w młynku, aby zmniejszyć objętość przygotowując odpady do transportu do odzysku. Przedsiębiorca zmienia sposób użytkowania obiektu dla ww. działalności. Zobowiązany jest do uzyskania decyzji środowiskowej.
Do jakich przedsięwzięć zaliczyć trzeba powyższe przedsięwzięcie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) - dalej r.r.p.z.o.?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 29 października 2010 r.
Zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o., proces R15 to jeden z procesów odzysku, polegający na przetwarzaniu odpadów, w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu.
Przy kwalifikacji zamierzenia inwestycyjnego związanego z prowadzeniem procesu odzysku do odpowiedniej grupy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko należy wziąć pod uwagę następujące przepisy r.r.p.z.o.:
- § 2 ust. 1 pkt 39 r.r.p.z.o.
- § 3 ust. 1 pkt 73 r.r.p.z.o.
oraz
Ponadto, w celu dokonania prawidłowej kwalifikacji, należy jednoznacznie określić rodzaj przetwarzanego w procesie technologicznym odpadu. Z przedłożonych informacji wynika, iż przedsiębiorca prowadzić będzie proces odzysku zużytych katalizatorów, o kodzie 160801, które stanowią odpady inny niż niebezpieczne. Tym samym przedmiotowe przedsięwzięcie stanowi instalację, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 73 r.r.p.z.o.
W związku z powyższym, przedsiębiorca, przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu, zobligowany jest uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Fakt, iż ww. przedsięwzięcie kwalifikuje się do grupy inwestycji mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko powoduje, iż na wstępnym etapie procedury, zmierzającej do wydania przedmiotowej decyzji, przeprowadzana jest kwalifikacja co do konieczności przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (tzw. screening), a co za tym idzie sporządzenia raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.
Diana Kucharczuk-Żuber