Pytanie:
Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1211) zmieniła okres ważności decyzji środowiskowej z 4 na 6 lat.

Czy zmiana ta dotyczy tylko przedsięwzięć nowych? Czy po wejściu nowelizacji w życie automatycznie wydłuża się ważność decyzji, które np. w grudniu 2015 r. utraciłyby swoją ważność? Czy jeśli brak jest przepisów przejściowych, to zastąpienie okresu 4 lat okresem 6 lat powinno obejmować również decyzje będące aktualnie w obrocie prawnym?

Odpowiedź:
Wspomniana nowelizacja wywołuje skutek w stosunku do wszystkich decyzji, także tych wydanych przed jej wejściem w życie.

Uzasadnienie:
Z uwagi na brak przepisów przejściowych, art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.) w brzmieniu po nowelizacji wszedł w życie wraz z ustawą nowelizującą i wywołuje bezpośrednie skutki prawne.
Nowy termin określony w tym przepisie ma zastosowanie do wszystkich decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.