Odpowiedź:
W przypadkach, w których konieczne jest wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego, inwestor może przystąpić do legalnego użytkowania obiektu budowlanego dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Tymczasem wszelkie prace przygotowawcze, prowadzone po zakończeniu budowy w sensie techniczno-budowlanym i związane z przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego, w tym także wyposażanie wzniesionego obiektu w meble lub urządzenia techniczne (które nie stanowią urządzeń budowlanych) mieszczą w pojęciu użytkowania obiektu.

Uzasadnienie:
Zgodnie z dyspozycją art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) - dalej pr. bud., przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli decyzja o pozwoleniu na użytkowanie jest w danym przypadku wymagana (na mocy art. 55 ust. 1 pkt 1-3 pr. bud.). Stosownie do art. 59 ust. 1 pr. bud., właściwy organ wydaje decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a. Z kolei w myśl art. 59a ust. 1 pr. bud., właściwy organ przeprowadza, na wezwanie inwestora, obowiązkową kontrolę budowy w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę.

Zgodnie z art. 59a ust. 2 pr. bud., kontrola, poprzedzająca wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie, obejmuje sprawdzenie: zgodności obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu (pkt 1) oraz zgodności obiektu budowlanego z projektem architektoniczno-budowlanym (pkt 2). W opisanej sytuacji inwestor może zatem przystąpić do legalnego użytkowania obiektu budowlanego dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Ustawodawca wyraźnie wskazał na niedopuszczalność rozpoczęcia użytkowania obiektu przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, podkreślając w art. 57 ust. 7 pr. bud, że w przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisu art. 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.

Do tego samego przepisu nawiązał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie w wyroku z dnia 13 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Go 860/09, LEX nr 706028, w którym stwierdził także, co następuje: „Brak legalnej definicji pojęcia "użytkowania" upoważnia do jego rozumienia w znaczeniu potocznym – gdzie użytkowanie oznacza – używanie czegoś, korzystanie z czegoś, eksploatację, przy czym ustawa wyraźnie rozróżnia to pojęcie, od pojęcia "budowy" lub "prowadzenia robót budowlanych". Analiza przepisów prowadzi przy tym do wniosku, że pojęcia budowy lub robót budowlanych nie obejmują innej aktywności, niż wyznaczone w definicjach ustawowych, gdzie przy obiektach wznoszonych na podstawie pozwolenia na budowę prace te mieszczą się w granicach wyznaczonych zatwierdzonym projektem budowlanym, którego formę i zakresu uregulowano w art. 34 pr. bud. i rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. Nr 120, poz. 1133).

Nie obejmują one zatem innych robót jakie mogą być wykonywane w obiekcie budowlanym w celu jego przygotowania do eksploatacji, do których w przypadku budynków należy zaliczyć wyposażanie pomieszczeń w meble, czy inne urządzenia techniczne nie będące urządzeniami budowlanymi w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego (...). Wykonywanie takich prac przygotowawczych, czy też testowanie rozwiązań funkcjonalnych, stanowi już etap użytkowania obiektu budowlanego (...). Niewątpliwe zatem jakakolwiek forma korzystania z obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, niestanowiąca już etapu budowy, wymaga uprzedniego oddania obiektu budowlanego do użytkowania poprzez wyczerpanie procedury przewidzianej w art. 54 i art. 55 Prawa budowlanego”.

Mariola Pacholak, autorka współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 28.12.2016 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami