Pytanie użytkownika LEX Prawo Ochrony Środowiska:
Czy pozostałości z produkcji roślinnej, np. ziarna, plewy, pozostałości po młóceniu, można spalać w piecu?

Jakie przepisy obowiązują dla tego typu paliwa?

Czy wymagane jest pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

Odpowiedź

Moim zdaniem w zależności od nominalnej mocy cieplnej źródła, w którym spalane są pozostałości z produkcji rolniczej, takie jak np. ziarna, plewy, pozostałości po młóceniu itp., może być wymagane pozwolenie na emisję gazów lub pyłów do powietrza, zgłoszenie instalacji lub żadne z ww. dokumentów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o., jeżeli biomasa spalana jest w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi, w odpowiednich urządzeniach, to nie jest kwalifikowana jako odpad i spalanie jej nie wymaga zezwolenia.

Jeżeli spalane pozostałości z produkcji rolniczej nie jest odpadem, to nie wymaga zezwolenia na przetwarzanie odpadów zgodnie z art. 41 ust. 1 u.o.

W przypadku regulacji formalnoprawnych wprowadzania do powietrza emisji, zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy z 27.04.2001 r. – Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane.

Natomiast zgodnie z art. 152 ust. 1 p.o.ś. instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Aby określić, czy wymagane jest pozwolenie czy zgłoszenie (a może nic), należy przeanalizować przepisy wykonawcze.

W załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia wymienia się instalacje energetyczne o nominalnej mocy cieplnej do 10 MW - opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi lub opalane koksem, biomasą, olejem napędowym, olejem opałowym, benzyną, biopaliwami ciekłymi oraz węglem kamiennym, z tym że nominalna moc cieplna wprowadzona w węglu kamiennym nie przekracza 5 MW. Biomasa oznacza biomasę w rozumieniu przepisów w sprawie standardów emisyjnych z instalacji.

Czyli źródło, w którym spalane będą pozostałości z produkcji rolniczej, wymaga pozwolenia w przypadku nominalnej mocy cieplnej od 10,0 MW.

Nominalna moc cieplna instalacji jest to ilość energii wprowadzonej do instalacji w paliwie w jednostce czasu przy ich nominalnym obciążeniu.

Jeżeli nie jest wymagane pozwolenie, to może być wymagane zgłoszenie na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z 2.07.2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia - dalej r.i.e.w.z. Wśród wyjątków od tego obowiązku wskazanych w § 2 ust. 4 r.i.e.w.z. wymienia się instalacje energetyczne do 1,0 MW.

Biomasa definiowana jest w § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z 4.11.2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów.