Odpowiedź:
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1863) - dalej u.g.o.o.o. przewiduje możliwość przekazywania odpadów opakowaniowych do odzysku i recyklingu za pośrednictwem osób trzecich. W art. 17 u.g.o.o.o., gdzie zobowiązano wprowadzającego produkty w opakowaniach do odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych wskazano, że wprowadzający produkty w opakowaniach mogą zlecić wykonanie poszczególnych czynności w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi posiadaczowi odpadów. Akt u.g.o.o.o. przy tym nie precyzuje, że zlecenie to powinno być dokonane w drodze umowy, ani nie określa innych formalności związanych z tym zleceniem. Stąd przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach może zlecić zbierającemu opady opakowaniowe zebrane od innych wytwórców odpadów i przekazanie do odzysku i recyklingu, bez konieczności zawierania umowy w tym zakresie.
Należy przy tym mieć na uwadze art. 17 ust. 3 u.g.o.o.o., zgodnie z którym przedsiębiorca wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach, wykonując obowiązek zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych może wykonywać go na dwa sposoby:
- poprzez przekazanie do odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych wytworzonych przez siebie lub
- poprzez zebranie odpadów opakowaniowych odpowiedniego rodzaju wytworzonych przez inne podmioty i przekazania ich do odzysku i recyklingu.
W pierwszym przypadku wprowadzający produkty w opakowaniach powinien rozliczyć się z poziomów odzysku i recyklingu określonych w załączniku nr 1 do u.g.o.o.o. W drugim przypadku, a z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia w przedmiotowym przypadku, gdy przedsiębiorca zleci np. zbierającemu odpady opakowanie zebranie ich i przekazanie do odzysku i recyklingu, przedsiębiorca zobowiązany będzie do poddania recyklingowi w tym odzyskowi odpadów powstających z całości wprowadzonych przez niego na rynek opakowań lub produktów. A więc wymagane w tym przypadku poziomy będą wynosiły 100% dla odzysku oraz 100% dla recyklingu.
Artykuł art. 23 ust. 8 u.g.o.o.o. wskazuje, że w przypadku gdy wprowadzający produkty w opakowaniach zleci np. zbierającemu odpady zebranie odpadów opakowaniowych i przekazanie ich do recyklingu lub odzysku, wniosek o wystawienie dokumentów DPO lub DPR składa w imieniu wprowadzającego produkty w opakowaniach zbierający odpady, który zebrał je na zlecenie wprowadzającego.
Paweł Sosnowski, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 4.01.2017 r.
Czy podmiot zbierający odpady opakowaniowe może występować o wydanie dokumentów DPR na rzecz przedsiębiorcy, dla którego organizuje zbieranie odpadów?
Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Czy przedsiębiorca decydujący się na samodzielną realizację ustawowych obowiązków osiągnięcia określonego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych może zebrać z rynku (lub powierzyć zebranie innemu podmiotowi) odpady opakowaniowe i przekazać je do odzysku i recyklingu w zamian za dokumenty potwierdzające odzysk i recykling? Instalacja została sprzedana w połowie roku. Kto nalicza i opłaca całość opłaty za korzystanie ze środowiska? Jak formalnie miałoby wyglądać powierzenie zebrania odpadów opakowaniowych innemu podmiotowi? Takie działanie wymagałoby zawarcia odpowiedniej umowy pomiędzy przedsiębiorcą a zbierającym? Czy zbierający odpady opakowaniowe może występować o wydanie dokumentów DPR na rzecz przedsiębiorcy, dla którego organizuje zbieranie odpadów (mimo że zebrane odpady pochodziłyby od innych niż wskazany przedsiębiorca posiadaczy odpadów opakowaniowych)?