Pytanie
Czy na podstawie sporządzonej inwentaryzacji stanu lasu można zmienić użytek Ls na Lz w ewidencji gruntów i budynków?
Nadmieniam, że powierzchnia lasu wynosi poniżej 0,1 ha i nie tworzy zwartego kompleksu z drugim lasem.
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2012 r.
Brak jest podstawy prawnej do zmiany lasu (Ls) na zadrzewienie (Lz). Przepis art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435 z późn. zm.) - dalej u.l., dopuszcza tylko zmianę lasu na użytek rolny w uzasadnionych przypadkach. Możliwe jest wyłączenie gruntu z produkcji leśnej, na podstawie ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.) - dalej u.o.g.r.l., co umożliwia wprowadzenie zmiany w zapisach ewidencji gruntów i budynków ale podstawą do wprowadzenia zmiany jest decyzja o wyłączeniu gruntu, a nie zapisy inwentaryzacji stanu lasu. Jeśli z ISL wynika, że grunt powinien być np. dolesiony, to starosta ma obowiązek wydania w stosunku do właściciela lasu decyzji z art. 24 u.l., nakazującej mu np. wprowadzenie określonej roślinności leśnej albo dolesienie. Nie może natomiast z urzędu wysłać klasyfikatora w celu określenia rodzaj użytku gruntowego i klasy gruntu i na tej podstawie dokonać zmian w ewidencji.
Uzasadnienie
O kwalifikacji gruntu przesądzają zapisy zawarte w ewidencji gruntów prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 z późn. zm.) – dalej pr. geod., która w art. 21 ust. 1 pr. geod. stanowi, że podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki publicznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Przez nieruchomości zadrzewione rozumie się nieruchomość lub część nieruchomości określoną w art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), stanowiącą grunty zadrzewione i zakrzewione w rozumieniu rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) - dalej r.e.g.i.b. Treść ust. 6 § 68 r.e.g.i.b. stanowi, że zaliczanie gruntów do poszczególnych użytków gruntowych określa załącznik nr 6 do rozporządzenia. Zgodnie z ust. 2 pkt 2 załącznika nr 6 do r.e.g.i.b. "gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi są grunty porośnięte roślinnością leśną, których pole powierzchni jest mniejsze od 0,1000 ha". Grunty zadrzewione mogą występować na użytku leśnym (Ls) albo na użytku rolnym (R), co nie zmienia charakteru tych gruntów.
Właściciel lasu zawsze może złożyć wniosek o wyłączenie gruntu albo może wnosić o zmianę lasu na użytek rolny w trybie art. 13 ust. 2 u.l. Innych możliwości nie ma. Starosta nie może z urzędu dokonać zmiany lasu na inny użytek, mimo że jest podmiotem odpowiedzialnym za prawidłowe prowadzenie ewidencji gruntów i budynków. Jeśli na gruncie leśnym nie jest prowadzona racjonalna gospodarka leśna, to jako organ sprawujący nadzór nad lasami prywatnymi musi spowodować, aby właściciel wykonywał zadania, o których mowa w art. 13 ust. 1 u.l.
Zgodnie z § 46 ust. 2 r.e.g.i.b. działania podejmowane przez starostę z urzędu ograniczone zostały jedynie do zmian wynikających z:
1) prawomocnych orzeczeń sądowych, aktów notarialnych, ostatecznych decyzji administracyjnych oraz aktów normatywnych,
2) opracowań geodezyjnych i kartograficznych, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierających wykazy zmian danych ewidencyjnych,
3) dokumentacji architektoniczno-budowlanej gromadzonej i przechowywanej przez organy administracji publicznej,
4) ewidencji publicznych prowadzonych na podstawie innych przepisów.
Alicja Brzezińska