Dokumentowany otwór pierwotnie został wykonany w 2014 r. dla zaspokojenia potrzeb własnych gospodarstwa rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód (głębokość do 30 m i pobór wody poniżej 5 m³ na dobę). Po oddaniu do użytku nowoczesnego obiektu chowu krów mlecznych, otwór przeznaczono do komercyjnego wykorzystania dla zaopatrzenia w wodę tego obiektu, dla którego zapotrzebowanie na wodę wynosi średnio 20,4 m³ na dobę. Do tej pory do tego otworu żadna dokumentacja nie została opracowana. W grudniu wykonano pompowanie kontrolne, w celu określenia parametrów hydrogeologicznych i eksploatacyjnych otworu. Czy w opisanej sytuacji można zatwierdzić dokumentację hydrogeologiczną?

Odpowiedź:

Jeżeli dokumentacja geologiczna nie odpowiada wymaganiom prawa albo powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem, to właściwy organ administracji geologicznej odmawia jej zatwierdzenia - art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 196, z późn. zm.) - dalej pr. geol.

Zgodnie z brzmieniem przytoczonej powyżej regulacji - organ nie może zatwierdzić dokumentacji geologicznej, która powstała w wyniku działań niezgodnych z prawem.

Uzasadnienie:
Jak wynika z treści pytania "dokumentowany otwór pierwotnie został wykonany w 2014 r.". Wówczas nie obowiązywał jeszcze zapis art. 3 pkt 2a pr. geol., który wprowadzony został ustawą z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1662) i wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że w roku 2014 dla wykonania otworu wiertniczego do głębokości 30 m w celu wykonywania ujęć wód podziemnych na potrzeby poboru wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę, wymagane było sporządzenie projektu robót geologicznych. Z powyższego z kolei wynika, że przedmiotowy odwiert wykonany został bez zatwierdzonego projektu robót geologicznych, czyli w wyniku działań niezgodnych z prawem.

O zaistniałej sytuacji powiadomić należy właściwego terenowo dyrektora okręgowego urzędu górniczego. W obecnym stanie prawnym - art. 140 ust. 2 pkt 2 pr. geol., organ nadzoru górniczego jest właściwy do naliczenia opłaty podwyższonej. Na podstawie art. 143 ust. 1 pr. geol. decyzja w przedmiotowej sprawie może zostać wydana przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło zdarzenie uzasadniające jej wydanie.

Akt pr. geol. nie przewiduje możliwości zalegalizowania tak wykonanego odwiertu. Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagana będzie jednak zatwierdzona dokumentacja hydrogeologiczna. Dlatego dobrą praktyką jest, że po ukaraniu winnego, organy zatwierdzają taką dokumentację, aby nie blokować możliwości uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów