Pytanie:
Na jeziorze, które jest śródlądową wodą powierzchniową płynącą, znajduje się wyspa. Czy można ustalić linię brzegu rozgraniczającą jezioro i wyspę? Czy w takim przypadku wyspę traktuje się jako grunt przyległy do jeziora?
Odpowiedź:
Pytanie jest bardzo lakoniczne, ale nie widzę przeszkód w ustaleniu linii brzegu wyspy.
Wypada jednak zwrócić uwagę, że stosownie do przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) – dalej pr. wod., linię brzegu ustala się na wniosek mającego interes prawny lub faktyczny. Jeżeli przedmiotowa wyspa nie ma wydzielonej działki i stanowi grunt pokryty wodami powierzchniowymi płynącymi (własność Skarbu Państwa), i dopiero z tego gruntu ma być wydzielony grunt przyległy do wód (wyspa), to wniosek o ustalenie tej linii brzegu może złożyć tylko organ, o którym mowa w art. 11 ust. 1 pr. wod., wykonujący prawa właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku tej wody płynącej i gruntu pokrytego tymi wodami.
Czy można ustalić linię brzegu odgraniczającą jezioro od wyspy?
Jeżeli przedmiotowa wyspa nie ma wydzielonej działki i stanowi grunt pokryty wodami powierzchniowymi płynącymi (własność Skarbu Państwa), i dopiero z tego gruntu ma być wydzielony grunt przyległy do wód (wyspa), to wniosek o ustalenie tej linii brzegu może złożyć tylko organ.