Pierwszą część spotkania w dniu 16 września 2013 otworzyli Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości , Pani Bożena Lublińska-Kasprzak oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Pan Olgierd Dziekoński.
Prezes PARP poinformowała o najnowszym projekcie badawczym realizowanym przez Agencję, jakim jest Panel Polskich Przedsiębiorstw. Jest to pierwsze w Polsce badanie realizowane w tak dużej skali, na reprezentatywnej grupie firm działających na terenie Polski. Na przestrzeni najbliższych pięciu lat, planujemy zrealizować dwadzieścia pięć edycji badań o bardzo różnorodnej tematyce, nawiązującej do aktualnych zjawisk, wyzwań i szans polskiej gospodarki. W trakcie kolejnych edycji będziemy chcieli też poznać najsilniejsze atuty rodzimego biznesu, a więc czynniki pozwalające na skuteczne konkurowanie na lokalnych i globalnych rynkach - powiedziała Prezes PARP, otwierając sesję inauguracyjną.
Czy kryzys dziś zagraża MŚP - zapytał retorycznie Olgierd Dziekoński. Tak, jeśli wybierze się niewłaściwe metody wyjścia z kryzysu. Tutaj zaufanie i współpraca są kluczowe, zwłaszcza swoista infrastruktura zaufania, to znaczy organizacje społeczne i gospodarcze, agencje takie jak PARP i partnerzy – powiedział Minister Dziekoński.
Po części inauguracyjnej nastąpiło podpisanie porozumień o współpracy pomiędzy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, reprezentowaną przez Prezes Panią Bożenę Lublińską-Kasprzak a Portugalską Agencją ds. Konkurencyjności i Innowacji IAPMEI, reprezentowaną przez Doradcę Zarządu Panią Helenę Duarte, oraz PARP i Izbą Handlowo-Przemysłową Republiki Kirgiskiej, reprezentowaną przez Zastępcę Prezesa Panią Rimę Apasova, a także PARP i Państwową Służbą Ukrainy ds. Polityki Regulacyjnej i Rozwoju Przedsiębiorczości (SAURPED), reprezentowaną przez Zastępcę Prezesa Pana Olega Sheyko.Po zakończeniu uroczystości podpisania porozumień, dyskusja na temat stanu polskiej przedsiębiorczości kontynuowana była w panelu eksperckim. Wystąpił w nim między innymi Profesor Witold Orłowski, który skomentował wyniki przeprowadzonego przez PARP badania dotyczącego skutków spowolnienia gospodarczego. Panel Polskich Przedsiębiorstw pokazał, że w czasie kryzysu polscy przedsiębiorcy zmienili podejście do biznesu, dziś znacznie aktywniej poszukując nowych źródeł konkurencyjności, w sposób bardziej przemyślany, planując rozwój firmy i zwiększenie zatrudnienia – powiedział Profesor Orłowski.