Na części tego utwardzonego placu postawiono zadaszenie ochronne dla parkującego tam wózka widłowego przylegające do wiaty na palety. Z jednej strony wykorzystano ścianę wiaty na palety, z drugiej oraz trzeciej strony dobudowano przegrody z blachy, zadaszono to także blachą. To zadaszenie nie stanowi zamkniętej bryły, gdyż z jednej strony brak przegrody. W przypadku rozbiórki wiaty na palety automatycznie to zadaszenie ochronne na wózek widłowy musiałoby być także rozebrane, gdyż cała konstrukcja z jednej strony opiera się na ścianie wiaty na palety.
Pytanie:
Czy dobudowane zadaszenie stanowi odrębny obiekt inwentarzowy, czy też stanowić będzie wzbogacenie poprzedniego obiektu wiaty na palety?
Jeżeli stanowi odrębny obiekt inwentarzowy, to do jakiej grupy KŚT należy go zaliczyć?
Jak potraktować utwardzony plac przed wiatą na palety (służący początkowo tylko wiacie na palety), gdzie teraz na jego części posadowiono odrębny obiekt inwentarzowy?
Jeżeli zadaszenie ochronne na wózek widłowy należy zakwalifikować, jako odrębny obiekt inwentarzowy wówczas bierzemy pod uwagę następujące grupy:
- 806 – powierzchnia poniżej 100 m2, jednakże nie możemy uznać tego obiektu za wolnostojący, niezwiązany w sposób trwały z gruntem. Nie da się przenieść tego obiektu bez wykonywania robót ziemnych. Konstrukcja nośna tego zadaszenia ochronnego została w sposób trwały zafundamentowana i połączona z utwardzonym placem,
- 109 – wg nas trudno go uznać za obiekt spełniający definicję budynku (obiekt ten nie jest wydzielony z przestrzeni z 4 stron, a jedynie wydzielony jest z trzech stron oraz posiada dach) i chociażby dlatego trudno byłoby zmierzyć jego powierzchnię,
- 291 – skoro nie można go uznać za budynek, wówczas należałoby go zakwalifikować jako budowlę.
Odpowiedź:
Nakłady na wykonanie zadaszenia dla wózka widłowego, powiązanego konstrukcyjnie z budowlą, należy amortyzować jako ulepszenie tej budowli.
Uzasadnienie:
W rozwiązaniu przedstawionego problemu pomocne będą objaśnienia do Grupy 1 Klasyfikacji Środków trwałych, zawarte w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. z 2010 r. Nr 242, poz. 1622), zgodnie z którymi w skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się także obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Takim obiektem pomocniczym jest również opisane w pytaniu zadaszenie dla wózka widłowego. Dodatkowym argumentem przemawiającym za taka klasyfikacją jest fakt, że na gruncie prawa cywilnego przedmiotowe zadaszenie stanowi część składową budynku, nie można bowiem w dowolny sposób, ze względu na wspólne elementy konstrukcyjne, rozdzielić tych składników majątku (por. art. 47 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W istocie zatem wybudowane zadaszenie dla wózka widłowego, pod względem klasyfikacji, nie będzie różniło się od montażu np. daszku nad wejściem do budynku.
W efekcie, na gruncie podatkowym, zadaszenia dla wózka nie należy traktować jako odrębnego składnika majątku, a co za tym idzie nie będzie on stanowił odrębnego środka trwałego. Proszę przy tym zauważyć, że zadaszenie na wózek zwiększa wartość użytkową wiaty przez dodanie funkcjonalności garażu dla wózka widłowego. Nakłady na jego konstrukcję należy natomiast zaliczyć do ulepszeń budynku wiaty i zwiększyć o tę kwotę wartość początkową wiaty (art. 16g ust. 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).
Podobny stan faktyczny został omówiony w interpretacji Ministra Finansów z 10 grudnia 2008 r., IPPB3/423-1368/08-2/JG.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2017 r.]