Odpowiedź:
Pojęcie dachu wysokiego nie ma ustawowej definicji. Szczegółowych wytycznych na temat parametrów, jakie musi mieć dach, aby mógł być uznany za dach wysoki, szukać zatem należy w postanowieniach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pamiętać przy tym trzeba, że próba zakwestionowania dachu proponowanego przez inwestora, musi mieć każdorazowo oparcie w konkretnych zakazach czy ograniczeniach wynikających z planu miejscowego. Innymi słowy, aby móc przyjąć, że oparcie połaci dachu na ściance kolankowej uniemożliwia uznanie, iż mamy do czynienia z dachem wysokim, plan miejscowy musi formułować wyraźne wytyczne w tym zakresie. Jeśli postanowienia planu nie dają jednoznacznych podstaw do twierdzenia, iż zaprojektowany dach nie odpowiada wytycznym planu, to należy uznać, iż jest on z tym planem zgodny. Tak podpowiadają reguły prokonstytucyjnej wykładni postanowień planu, zmierzającej do poszanowania w możliwie szerokim zakresie prawa własności do nieruchomości.
Autor: Kamińska Anna
Odpowiedzi udzielono 10.07.2017 r.
Czy dach o kącie nachylenia 25 stopni oparty na ściance kolankowej, której oś oddalona jest od osi ściany zewnętrznej o 1,3 m, można uznać za dach wysoki?
Pytaniepochodzi z Serwisu Budowlanego: Plan miejscowy wymaga zastosowanie dachów wysokich (dwu- lub wielospadowych) w ramach kontynuacji zasady dobrego sąsiedztwa. W sąsiedztwie znajdują się budynki przekryte standardowo dachami stromymi (i pokrytymi dachówką). Zaprojektowano dach dwupołaciowy o kącie nachylenia połaci ok. 25 stopni. Połacie dachu nie opierają się na ścianach zewnętrznych budynku. Opierają się na ściance kolankowej, której oś oddalona jest od osi ściany zewnętrznej o ok. 1,3 m (w stosunku do wszystkich czterech ścian zewnętrznych projektowanego budynku). Czy można potraktować, że cały obiekt przekryty jest dachem wysokim?