Pytanie:
W jaki sposób rozliczyć aport u wnoszącego?
1. Czy poszczególne składniki aktywów i pasywów, tj. środki trwałe, zapasy, należności środki pieniężne, zobowiązania, rezerwy itd., odnosimy na konta pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych?
2. Co z dotychczasowymi kapitałami i rozrachunkami z właścicielem - czy również odnosimy na pozostałe przychody lub koszty operacyjne?
3. Czy bilans zamykanej spółki ma wykazywać saldo "0"?
4. Czy ujmujemy wartość akcji, która zostanie otrzymana w zamian za aport (jeśli tak, to na jakich kontach dokonujemy zapisów)?
5. Czy rozliczyć RMK całość ZFŚS w koszty na dzień likwidacji w przedsiębiorstwie osoby fizycznej, czy rozliczać w spółce (występuje sukcesja podatkowa)?
6. Czy czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów należy kontynuować w spółce?
Odpowiedź:
Ad. 1 Poszczególne składniki aktywów i pasywów należy wyksięgować w korespondencji z kontem 043 Inwestycje długoterminowe – udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych. Księgowania będą wyglądały w sposób następujący:
- przekazanie środków trwałych:
Wn konto 043 Inwestycje długoterminowe – udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych
Ma konto 011 Środki trwałe
Wn konto 016 Odpisy z tytułu utraty wartości środków trwałych
Ma konto 043 Inwestycje długoterminowe – udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych
- przekazanie towarów:
Wn konto 043 Inwestycje długoterminowe – udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych
Ma konto 331 Towary
- przekazanie należności:
Wn konto 043 Inwestycje długoterminowe – udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych
Ma konto 201 Rozrachunki z odbiorcami krajowymi.
Ad 2. Wniesienie aportu nie wpłynie moim zdaniem na dotychczasowe rozrachunki.
Ad 3. Po wniesieniu aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej w księgach tego przedsiębiorstwa powinny pozostać akcje spółki komandytowo-akcyjnej oraz kapitały. Na dzień likwidacji należy dokonać księgowań, które rozliczą kapitały przedsiębiorstwa osoby fizycznej:
Wn konto 801 Kapitał (fundusz) podstawowy
Ma konto 043 Inwestycje długoterminowe – udziały i akcje w jednostkach podporządkowanych.
Ad 4. Tak, wartość akcji ujmujemy na koncie 033 Udziały lub akcje w jednostkach powiązanych w korespondencji z kontami, na których zaksięgowane są przekazywane składniki majątku (wyjaśnienie ad 1).
Ad 5. Moim zdaniem wykorzystanie odpisu należy kontynuować w spółce. Zapewne koszt podatkowy został rozliczony w przedsiębiorstwie osoby fizycznej (w momencie przekazania odpisu na rachunek bankowy). Jednak ewentualnej korekty odpisu należałoby dokonać w spółce.
Ad 6. Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów zostały objęte aportem. Zakładając, że spółka zrealizuje ich wartość bilansową, należy je rozliczać w spółce komandytowo-akcyjnej.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości - dalej u.o.r. - zdarzenia, w tym operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Ceną nabycia udziałów w spółce cywilnej jest wartość bilansowa przekazanych składników tworzących zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W ten sposób dokonana wycena wynika z treści art. 28 ust. 1 u.o.r. oraz art. 28 ust. 2 u.o.r.