Jakie są wymagane dokumenty?

Odpowiedź

Ocena, czy w stanie faktycznym opisanym w pytaniu wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia, zależna jest od zakresu planowanych robót budowlanych.

Jeżeli bowiem w sprawie chodzi jedynie o wysypanie terenu piachem, to trudno w mojej ocenie mówić w takim przypadku o jakichkolwiek robotach budowlanych. Przez roboty budowlane, zgodnie z art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Tym samym, taka czynność nie będzie podlegać regulacji pr. bud. i nie będzie wymagać uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia. Por. analogicznie wyrok NSA z dnia 1 lutego 2007 r., II OSK 813/06, ONSAiWSA 2007, nr 6, poz. 133 dotyczący gromadzenia gruzu.

Odmiennie natomiast trzeba będzie oceniać przedmiotową inwestycję w przypadku gdy w jej ramach planowane są np. budowa określonych obiektów lub instalacja oświetlenia, będące robotami budowlanymi w rozumieniu przywołanej definicji. W takim przypadku odwołać się będzie trzeba do art. 29 i 30 pr. bud. i na ich podstawie określić czy w danym przypadku jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia. Dokumenty jakie będą wymagane w takim przypadku będą zależeć od konkretnego zakwalifikowania danych robót budowlanych.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że w razie budowy plaży przy zbiorniku wodnym potencjalnie możliwy jest również obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z art. 122 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145).