Odpowiedź
Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. – który zawiera wyliczenia obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę przed rozpoczęciem robót budowlanych - uzyskania takiego pozwolenia nie wymaga budowa ogrodzeń.
Jednocześnie – stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 3 pr. bud. budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno – budowlanej.
W treści zadanego pytania mowa jest o "ogrodzeniu wewnętrznym", przy czym należy zwrócić uwagę, że ustawodawca nie rozróżnia w przypadku ogrodzeń obiektów zewnętrznych i wewnętrznych, co pozwala na sformułowanie wniosku, że przepisy wyżej powołane dotyczą ogrodzeń w ogólnym tego słowa znaczeniu.
Jeśli zatem ogrodzenie – chociażby o charakterze wewnętrznym – ma zostać zlokalizowane od strony drogi publicznej, czy chodnika, to bez względu na fakt, że nie przekracza ono 2,2 m wysokości, powinno ono zostać objęte zgłoszeniem, o którym mowa w art. 30 pr. bud.