Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Do urzędu wpłynął wniosek osoby fizycznej o zezwolenie na usunięcie drzew i krzewów, który obejmuje kilkadziesiąt drzew i krzewów, również o średnicach sugerujących, że nie mają one 10 lat. Właściciel objął wnioskiem wszystkie drzewa i krzewy w obawie, że podczas ewentualnej wycinki drzew lub krzewów niemających 10 lat (czyli gdy zezwolenie nie jest wymagane), nastąpi interwencja sąsiadów.

Urząd wszczął postępowanie i wyznaczył termin oględzin drzew i krzewów w terenie. Podczas wizji stwierdzono, że działka rolna o powierzchni 0,50 ha pokryta jest w około 80% drzewami i krzewami samosiejkami. Działka jest zaniedbana i od wielu lat nieuprawiana, gdyż nie ma do niej dojazdu (sprawa w sądzie).

Ze względu na stan działki nie było możliwości dokonania pomiarów kontrolnych obwodów drzew i wielkości powierzchni zadrzewień z uwagi na porośnięcie wysokimi trawami i pokrzywami całego terenu i brak możliwości dostępu do poszczególnych drzew.

Czy w związku z tym, że nie można było przeprowadzić dowodu w sprawie, urząd może wydać decyzję niezezwalającą na wycinkę?

Jeśli nie, to jak poprawnie przeprowadzić postępowania w tej sprawie?


Odpowiedź:

W mojej ocenie organ wydający decyzję może odmówić wydania zezwolenia na usunięcie drzew, skoro nie ma możliwości oceny wieku, gatunku i stanu drzew.

Uzasadnienie:

Przed wydaniem decyzji organ powinien sporządzić dokumentację potwierdzającą stan działki uniemożliwiający wejście na jej teren i wykonanie pomiarów. Do protokołu z oględzin (w których powinien uczestniczyć wnioskodawca) powinna zostać dołączona dokumentacja fotograficzna obrazująca zastany stan. Następnie w toku postępowania organ powinien podjąć próbę przekonania wnioskodawcy o konieczności podjęcia działań z jego strony umożliwiających dokonanie oględzin drzew, tj. wykoszenia trawy i usunięcia zalegających gałęzi i pokrzyw, aby umożliwić dostęp do drzew.

Wnioskodawca powinien zostać poinformowany, że na jego wniosek organ zawiesi postępowanie w trybie art. 98 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) - dalej k.p.a., aby dać mu czas na uprzątnięcie działki. Jeśli wnioskodawca nie uwzględni argumentów organu, pozostanie wydanie decyzji odmawiającej udzielenia zezwolenia, przy czym w uzasadnieniu należy wskazać brak możliwości przeprowadzenia oględzin drzew i dokonania ich pomiaru.

W przypadku wydawania zezwoleń na usunięcie drzew ich oględziny i pomiary są na tyle istotnym dowodem, że nie mogą być zastąpione innymi dowodami, np. przesłuchaniem świadków czy wnioskodawcy, zaś notatka służbowa sporządzona przez pracownika organu nie jest potwierdzeniem dokonania czynności dowodowej zgodnie z przepisami k.p.a.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.