Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy basen portowy jest urządzeniem wodnym?

Jak traktować odbiornik ścieków - wód opadowych i roztopowych, tzn. basen wewnętrzny Warty, mający naturalne połączenie z korytem Warty?

Mamy do czynienia z wprowadzaniem ww. ścieków do wód czy do ziemi?


Odpowiedź:

Basen portowy jest urządzeniem wodnym, bowiem spełnia podstawowe kryterium, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., czyli kształtuje zasoby wodne (oddziałuje na tereny przyległe) i służy do korzystania z wód (do żeglugi). Odnośnie wprowadzenia ścieków do wód lub do ziemi wypada zwrócić uwagę, że w myśl art. 31 ust. 4 pkt 4 pr. wod., przepisy ustawy dotyczące korzystania z wód stosuje się do tego wprowadzania odpowiednio, co oznacza, że każdorazowo sprawa wymaga indywidualnego podejścia w zależności od konkretnych warunków.

Przy wprowadzania ścieków do wód basenu portowego wypada rozróżnić dwa podstawowe przypadki: portu (kanału portowego), przez który woda przepływa i który może być wówczas traktowany jako kanał, do którego odprowadzanie ścieków będzie traktowane jak do wody oraz portu mającego wprawdzie połączenie z wodą płynącą, ale w którym woda nie przepływa, zatem nie może być traktowany jako kanał, do którego odprowadzanie ścieków będzie traktowane jako do urządzenia wodnego, czyli według kryterium ostrzejszych – jak do ziemi.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.