Republika Mołdawii-Polska. Umowa o udzieleniu Pożyczki w kwocie 20 000 000 EUR. Warszawa.2022.04.08.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii o udzieleniu Pożyczki w kwocie 20 000 000 EUR,

podpisana w Warszawie dnia 8 kwietnia 2022 r.

Zważywszy, że Rząd Republiki Mołdawii podejmuje kroki dla wsparcia gospodarki i społeczeństwa w obliczu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w kontekście napływu uchodźców z Ukrainy, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Mołdawii postanawiają, co następuje:

Artykuł  1.
1. 
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Pożyczkodawcą", udzieli Rządowi Republiki Mołdawii, zwanemu dalej "Pożyczkobiorcą", Pożyczki w wysokości 20 000 000 EUR (słownie: dwadzieścia milionów euro), zwanej dalej "Pożyczką". Pożyczka będzie przeznaczona na sfinansowanie wydatków budżetowych związanych m.in. z napływem uchodźców z Ukrainy.
2. 
Kwota Pożyczki zostanie wypłacona w jednej racie w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej Umowy, z zastrzeżeniem artykułu 7.
Artykuł  2.
1. 
Kwota Pożyczki będzie wypłacona Pożyczkobiorcy na podstawie pisemnego żądania wypłaty środków, którego wzór określa załącznik 1 do niniejszej Umowy, wystawionego i dostarczonego przez Pożyczkobiorcę nie później niż 10 (słownie: dziesięć) dni roboczych przed datą, w której ma nastąpić wypłata.
2. 
Datą Wykorzystania będzie data wypłaty środków na rzecz Pożyczkobiorcy.
Artykuł  3.
1. 
Spłata Pożyczki przez Pożyczkobiorcę na rzecz Pożyczkodawcy nastąpi w jednej racie płatnej przelewem w walucie euro po upływie 20 lat od Daty Wykorzystania.
2. 
Datą Spłaty Pożyczki będzie dzień przypadający 240 (dwieście czterdzieści) miesięcy kalendarzowych po Dacie Wykorzystania, z wyjątkiem sytuacji, w której taki dzień przypada w dniu niebędącym Dniem Roboczym. W takim przypadku, Data Spłaty będzie pierwszym Dniem Roboczym po dniu przypadającym 240 (słownie: dwieście czterdzieści) miesięcy po Dacie Wykorzystania.
Artykuł  4.
1. 
Pożyczkobiorca zapłaci Pożyczkodawcy odsetki wynikające z oprocentowania Pożyczki. Stopa oprocentowania Pożyczki będzie równa 0,01% (słownie: jedna setna procenta) rocznie, zaczynając od Daty Wykorzystania (i uwzględniając ten dzień) aż do (i z wyłączeniem) Daty Spłaty Pożyczki.
2. 
Odsetki naliczane będą od wypłaconej i niespłaconej kwoty Pożyczki za rzeczywistą liczbę dni w tym okresie na bazie 365 dni w roku (365[366]/365).
3. 
Spłata przez Pożyczkobiorcę odsetek za okres 20 lat na rzecz Pożyczkodawcy nastąpi przelewem w walucie euro w Dacie Spłaty.
Artykuł  5.
1. 
W przypadku, gdyby Pożyczkobiorca nie dokonał na rzecz Pożyczkodawcy płatności w terminie wynikającym z niniejszej Umowy, wówczas Pożyczkobiorca będzie zobowiązany wypłacić Pożyczkodawcy karne odsetki od niezapłaconych kwot, naliczone od faktycznej liczby dni, które upłynęły pomiędzy Datą Spłaty lub datą płatności określoną w artykule 6 ustęp 2 lub artykule 8 ustęp 2 a datą faktycznej wpłaty, w wysokości 3% (słownie: trzech procent) rocznie, na bazie 365 dni w roku (365[366]/365).
2. 
W przypadku zwłoki w zapłacie należnych kwot wynikających z realizacji niniejszej Umowy lub w przypadku ich spłat w niepełnej wysokości, spłacona kwota będzie zaliczana w następującej kolejności: na poczet spłaty odsetek karnych, należności, o których mowa w artykule 8 ustęp 2, odsetek, kapitału.
Artykuł  6.
1. 
Każdy z poniższych przypadków lub okoliczności stanowi Przypadek Niewykonania:
a)
wykonanie niniejszej Umowy staje się nielegalne na gruncie prawa Republiki Mołdawii lub na skutek działań Rządu Republiki Mołdawii,
b)
jakiekolwiek oświadczenie lub deklaracja złożone przez Pożyczkobiorcę w niniejszej Umowie lub jakimkolwiek innym dokumencie dostarczonym przez Pożyczkobiorcę lub w jego imieniu na mocy niniejszej Umowy lub w związku z nią, jest lub okazuje się, że było błędne lub wprowadzające w błąd pod jakimkolwiek istotnym względem i w terminie miesiąca kalendarzowego od powiadomienia o tym Pożyczkobiorcy przez Pożyczkodawcę nie zostały podjęte żadne działania naprawcze (jeżeli podjęcie takich działań jest możliwe).
2. 
W razie wystąpienia lub utrzymywania się jakiegokolwiek z Przypadków Niewykonania opisanych w ustępie 1 powyżej Pożyczkodawca może, poprzez powiadomienie Pożyczkobiorcy, zadeklarować, że kapitał wraz z odsetkami jest natychmiast wymagalny i należny.
Artykuł  7.

W celu umożliwienia spłat wynikających z niniejszej Umowy, Bank Gospodarstwa Krajowego ("BGK"), działający jako Agent Pożyczkodawcy otworzy rachunek w euro na rzecz Ministerstwa Finansów Republiki Mołdawii, pod nazwą "Pożyczka dla Rządu Republiki Mołdawii", na którym to rachunku księgowane będą spłaty kwoty głównej, odsetek i karnych odsetek. Rachunek ten będzie wolny od wszelkich opłat. Ministerstwo Finansów Republiki Mołdawii i BGK podpiszą w tym celu stosowne porozumienie wykonawcze. Przed podpisaniem porozumienia wykonawczego nie można dokonać ciągnienia Pożyczki.

Artykuł  8.
1. 
Pożyczkobiorca zobowiązuje się, że nie zmieni żadnych praw, zasad lub regulacji w sposób, który negatywnie wpływałby na zdolność Pożyczkodawcy do wypełniania warunków wynikających z niniejszej Umowy.
2. 
Pożyczkobiorca zobowiązuje się w terminie do 5 (słownie: pięciu) dni roboczych od otrzymania wezwania Pożyczkodawcy zrekompensować Pożyczkodawcy i jego Agentowi jakikolwiek koszt, stratę lub zobowiązanie powstałe na skutek działania lub polegania na zawiadomieniu, żądaniu lub instrukcji, którą Pożyczkodawca lub jego Agent mogli w uzasadniony sposób uważać za prawdziwą, poprawną i sporządzaną przez właściwie upoważnione osoby bądź osobę.
Artykuł  9.

Dla celów niniejszej Umowy za Dzień Roboczy uważa się dzień, w którym banki w mieście Frankfurt nad Menem (Niemcy) są otwarte dla dokonywania rozliczeń krajowych i zagranicznych. W sytuacji, gdy dowolna płatność wynikająca z niniejszej Umowy przypada na dzień niebędący dniem roboczym we Frankfurcie nad Menem, wówczas taka płatność zostanie dokonana w pierwszym dniu roboczym przypadającym po pierwotnie ustalonej dacie płatności.

Artykuł  10.
1. 
Wszelkie prowizje bankowe oraz opłaty nakładane przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowy Bank Polski związane z płatnościami w ramach niniejszej Umowy będą ponoszone przez Pożyczkodawcę. Wszelkie inne płatności, które mogą być należne lub w jakikolwiek sposób związane z transferem funduszy do Pożyczkobiorcy z tytułu niniejszej umowy, będą ponoszone przez Pożyczkobiorcę.
2. 
Wszelkie spłaty kapitału Pożyczki, odsetek, karnych odsetek oraz wszelkich innych kwot należnych Pożyczkodawcy z tytułu niniejszej Umowy będą wypłacone Pożyczkodawcy w całości i nie będą pomniejszane o żadne opłaty i podatki nałożone przez Rząd Republiki Mołdawii lub opłaty i podatki pobierane przez banki-korespondentów. Jeżeli takie pomniejszenie jest wymagane na podstawie prawa Republiki Mołdawii lub na podstawie prawa stosowanego przez banki-korespondentów, Pożyczkobiorca dokona płatności powiększonej tak, aby Pożyczkodawca po wszelkich pomniejszeniach otrzymał kwotę należną mu na podstawie niniejszej Umowy.
Artykuł  11.

Spłaty kapitału, odsetek i karnych odsetek, jak również wszelkie inne płatności należne Pożyczkodawcy ze strony Pożyczkobiorcy zostaną dokonane na następujący rachunek:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Departament Usług Agencyjnych

Rachunek: 001016154420

Societe Generale, Paris

SWIFT: SOGEFRPP

BGK SWIFT: GOSKPLPWXXX

chyba, że Pożyczkobiorca otrzyma od Agenta Pożyczkodawcy inne polecenie z wyprzedzeniem nie krótszym niż 5 (słownie: pięć) Dni Roboczych.

Artykuł  12.

Umowa może zostać zmieniona na piśmie za obopólną zgodą Stron niniejszej Umowy. Zmiany wejdą w życie zgodnie z postanowieniami artykułu 15 ustęp 1 niniejszej Umowy.

Artykuł  13.

Całość korespondencji i dokumentacji przekazywanej między Pożyczkodawcą i Pożyczkobiorcą związanej z niniejszą Umową będzie prowadzona w języku angielskim.

Artykuł  14.

Załącznik 1 stanowi integralną część niniejszej Umowy.

Artykuł  15.
1. 
Umowa niniejsza wejdzie w życie z dniem otrzymania ostatniego pisemnego zawiadomienia, w którym Pożyczkodawca i Pożyczkobiorca informują się wzajemnie o wypełnieniu swoich wewnętrznych procedur niezbędnych do wejścia w życie niniejszej Umowy.
2. 
Umowa niniejsza pozostanie w mocy do czasu całkowitego wypełnienia przez Pożyczkodawcę i Pożyczkobiorcę zobowiązań z niej wynikających, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa utraci moc w dniu otrzymania noty późniejszej.

Sporządzono w Warszawie dnia 8 kwietnia 2022 w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, rumuńskim oraz angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

ZAŁĄCZNIK  1

Żądanie wypłaty środków [wzór]

Do:

Ministerstwo Finansów

ul. Świętokrzyska 12

00-196 Warszawa

Polska

Od: ...................

Data: []

Re: Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdawii o udzieleniu Pożyczki z dnia [...] ("Umowa")

Żądanie wypłaty

1. Odnosimy się do Umowy. Niniejszy dokument stanowi żądanie wypłaty środków.

Wszystkie użyte terminy mają znaczenie nadane im przez Umowę.

2. Wnosimy o wypłatę Pożyczki w kwocie 20,000,000.00 EUR w dniu [...].

3. Środki Pożyczki mają zostać wpłacone na [rachunek] [bank]

4. Potwierdzamy, że postępujemy zgodnie z warunkami Umowy.

5. Niniejsze żądanie wypłaty jest nieodwołalne.

Rząd Republiki Mołdawii

_______________

(podpis)

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024