Włączenie kwalifikacji rynkowej "Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej "Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Na podstawie art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia informacje o włączeniu kwalifikacji rynkowej "Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

ZAŁĄCZNIK

INFORMACJE O WŁĄCZENIU KWALIFIKACJI RYNKOWEJ "MODELOWANIE I ANALIZOWANIE PROCESÓW BIZNESOWYCH ZGODNIE Z BUSINESS PROCESS MODEL AND NOTATION"

DO ZINTEGROWANEGO SYSTEMU KWALIFIKACJI

1. Nazwa kwalifikacji rynkowej

Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation

2. Nazwa dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji rynkowej

"Certyfikat podstawowych kompetencji BPMN (Certificate of Basic BPMN Competence)"

3. Okres ważności dokumentu potwierdzającego nadanie kwalifikacji rynkowej

Certyfikat jest ważny 5 lat od daty wystawienia.

Warunkiem jego przedłużenia jest:

- przedstawienie dokumentów poświadczających uczestnictwo w modelowaniu procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation (zwane dalej "BPMN") w liczbie nie mniejszej niż 50 dni roboczych łącznie, licząc od daty otrzymania kwalifikacji, przy czym w ostatnim roku obowiązywania nie mniej niż 10 dni roboczych,

- przedstawienie dokumentów poświadczających uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych dotyczących zagadnień opisanych w kwalifikacji rynkowej w ostatnich dwóch latach obowiązywania Certyfikatu, w liczbie nie mniejszej niż 16 godzin zegarowych łącznie, poświęconych na aktualizację wiedzy w formie m.in. konferencji, warsztatów, szkoleń, studiów, pracy naukowej czy wykładów.

4. Poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji przypisany do kwalifikacji rynkowej

7 poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji

5. Efekty uczenia się wymagane dla kwalifikacji rynkowej

Syntetyczna charakterystyka efektów uczenia się

Osoba posiadająca kwalifikację rynkową "Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation" posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające zarówno interpretację oraz analizę informacji zawartych w diagramach procesów biznesowych przygotowanych w BPMN, jak i przygotowanie lub aktualizację czy adaptację do kontekstu konkretnych organizacji diagramów rzeczywistych procesów biznesowych zgodnie z BPMN.

Zestaw 1. Przygotowanie diagramu procesu biznesowego zgodnie z BPMN
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Identyfikuje procesy biznesowe - definiuje termin "proces biznesowy",

- samodzielnie ocenia charakter procesów biznesowych,

- interpretuje cele i identyfikuje strukturę procesów biznesowych,

- dobiera typ diagramu procesu biznesowego w BPMN, zgodnie z celem i kontekstem modelowania procesu biznesowego,

- omawia architekturę procesów z uwzględnieniem strategii i struktury organizacji,

- określa zakres odpowiedzialności poszczególnych ról procesowych.

Modeluje przebieg procesów biznesowych zgodnie z BPMN - planuje układ graficzny diagramu procesu biznesowego,

- dzieli przestrzeń diagramu na baseny i tory zgodnie z wybranym typem procesu i stosowanym diagramem oraz kontekstem modelowania,

- posługując się BPMN, przygotowuje diagram procesu biznesowego na podstawie opisu procesu w formie tekstowej lub tabelarycznej,

- opisuje kluczowe elementy występujące w procesie biznesowym opisanym BPMN.

Zestaw 2. Samodzielne analizowanie diagramu procesu biznesowego przygotowanego w BPMN
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Samodzielnie interpretuje diagramy procesów biznesowych przygotowane w BPMN - interpretuje logikę procesu biznesowego przygotowanego w formie diagramu procesu biznesowego w BPMN,

- interpretuje znaczenie obiektów na diagramie procesu biznesowego w BPMN w kontekście konkretnego procesu biznesowego.

Analizuje diagram procesów biznesowych przygotowanych w BPMN - analizuje przepływ realizowanego procesu biznesowego,

- omawia podstawowe zasady testowania semantycznej i syntaktycznej poprawności modeli,

- identyfikuje podproces reprezentujący samodzielną zamkniętą logikę biznesową w opisie procesu, np. w formie tekstowej, tabelarycznej lub w formie diagramu,

- interpretuje elementy opisu procesów biznesowych,

- analizuje zgodność diagramu procesu biznesowego z BPMN.

Zestaw 3. Usprawnienie procesu biznesowego zgodnie z BPMN
Poszczególne efekty uczenia się Kryteria weryfikacji ich osiągnięcia
Identyfikuje potencjalne usprawnienia w procesie biznesowym przygotowanym w BPMN - formułuje rekomendacje dotyczące miejsc usprawnień procesu biznesowego na podstawie analizy i oceny diagramu tego procesu,

- ocenia skutki proponowanych usprawnień procesu biznesowego.

Adaptuje i aktualizuje diagram procesu biznesowego w BPMN do kontekstu jego wykonania - wykorzystuje konstrukcje BPMN odwzorowujące konkretne zachowania biznesowe do podniesienia czytelności i jednoznaczności diagramu procesowego,

- adaptuje model do konkretnego kontekstu wykonania procesu biznesowego,

- aktualizuje model w związku ze zmianą kontekstu realizacji procesu biznesowego.

6. Wymagania dotyczące walidacji i podmiotów przeprowadzających walidację

1. Metody walidacji

Do weryfikacji efektów uczenia się stosuje się metodę testu teoretycznego. Dopuszcza się także stosowanie metody analizy dowodów i deklaracji w przypadku osób o udokumentowanym doświadczeniu.

2. Zasoby kadrowe

Instytucja certyfikująca, o której mowa w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, zwana dalej "instytucją certyfikującą", powołuje komisję walidacyjną, która projektuje i odpowiada za proces walidacji, w tym przygotowanie tematów, oraz podejmuje decyzję kończącą walidację.

Komisja walidacyjna składa się z 3 członków.

Funkcję członka komisji walidacyjnej może pełnić osoba, która posiada udokumentowane:

- wykształcenie wyższe magisterskie;

- co najmniej 5-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych lub egzaminowaniu z zakresu zarządzania procesami (lub o zbliżonym charakterze) lub co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu zarządzania procesami (lub o zbliżonym charakterze).

Komisja walidacyjna wyznacza zespół egzaminacyjny, który odpowiada za weryfikację efektów uczenia się przez osoby przystępujące do walidacji. Członkowie zespołu egzaminacyjnego nie muszą być członkami komisji walidacyjnej.

3. Sposób organizacji walidacji oraz warunki organizacyjne i materialne.

Instytucja certyfikująca zapewnia osobom, które przystąpiły do walidacji, pomieszczenie umożliwiające samodzielną pracę.

4. Etap identyfikowania i dokumentowania efektów uczenia się.

Instytucja certyfikująca może zapewnić osobie przystępującej do walidacji wsparcie w zakresie identyfikowania posiadanych efektów uczenia się. Wsparcie takie może być udzielone przez doradcę walidacyjnego i może być prowadzone dowolnymi metodami.

Funkcję doradcy walidacyjnego pełni osoba, która posiada:

- doświadczenie w weryfikowaniu efektów uczenia się lub ocenie kompetencji,

- umiejętność stosowania metod i narzędzi wykorzystywanych przy identyfikowaniu i dokumentowaniu kompetencji,

- wiedzę dotyczącą niniejszej kwalifikacji rynkowej.

7. Warunki, jakie musi spełniać osoba przystępująca do walidacji

Kwalifikacja pełna na IV poziomie Polskiej Ramy Kwalifikacji

8. Termin dokonywania przeglądu kwalifikacji rynkowej

Nie rzadziej niż raz na 10 lat
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 838).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2022.1227

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Włączenie kwalifikacji rynkowej "Modelowanie i analizowanie procesów biznesowych zgodnie z Business Process Model and Notation" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Data aktu: 07/12/2022
Data ogłoszenia: 15/12/2022
Data wejścia w życie: 15/12/2022