Upamiętnienie Tymoteusza Karpowicza w 100. rocznicę urodzin

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 grudnia 2021 r.
w sprawie upamiętnienia Tymoteusza Karpowicza w 100. rocznicę urodzin

"Ostatni poeta niemożliwy", wybitny przedstawiciel modernizmu, artysta nurtu lingwistycznego w poezji - Tymoteusz Karpowicz na stałe wpisał się w historię literatury polskiej. W roku 2021 przypada 100. rocznica urodzin tego wybitnego poety, prozaika, dramaturga, publicysty, wykładowcy i tłumacza.

Karpowicz urodził się 15 grudnia 1921 roku w podwileńskiej wsi Zielona. Edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. W 1945 roku wyjechał do Szczecina. Debiutował jako publicysta jeszcze w Wilnie, w "Prawdzie Wileńskiej", a jego debiut poetycki przypadł na rok 1948. W 1949 roku Tymoteusz Karpowicz przeniósł się do Wrocławia, gdzie wkrótce po podjęciu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim został asystentem profesora Tadeusza Mikulskiego.

Od 1956 roku Karpowicz zasiadał w redakcjach ważnych literackich czasopism, pełnił też funkcję prezesa wrocławskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Przede wszystkim jednak wydawał liczne tomy poetyckie, niezwykle eksperymentatorskie i innowatorskie, prowadząc dialog z literacką tradycją, tradycją wiersza. Poruszał w twórczości istotne w tamtym czasie wątki polityczne, filozoficzne, kulturowe. Po obronie pracy doktorskiej na Uniwersytecie Wrocławskim w 1973 roku wyjechał na stypendium naukowe do Stanów Zjednoczonych. Wykładał na Uniwersytecie Iowa, uczelniach w Chicago, Berlinie czy Monachium. W roku 1978 objął katedrę literatury polskiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, gdzie promował literaturę i kulturę Polski.

Tymoteusz Karpowicz zmarł 29 czerwca 2005 roku w Chicago. Pochowany został na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku poety, oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, upamiętnia Tymoteusza Karpowicza w 100. rocznicę jego urodzin.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2021.1195

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Upamiętnienie Tymoteusza Karpowicza w 100. rocznicę urodzin
Data aktu: 17/12/2021
Data ogłoszenia: 28/12/2021