Wytyczne dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych dotyczące sposobu postępowania w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli w ponownym głosowaniu wystąpią przesłanki do skreślenia kandydata w dniu głosowania.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 25 października 2010 r.
w sprawie wytycznych dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych dotyczących sposobu postępowania w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli w ponownym głosowaniu wystąpią przesłanki do skreślenia kandydata w dniu głosowania

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190) oraz art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1191) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczące sposobu postępowania w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli w ponownym głosowaniu wystąpią przesłanki do skreślenia kandydata w dniu głosowania, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Traci moc uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 października 2006 r. w sprawie wytycznych dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych dotyczących postępowania w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli w ponownym głosowaniu wystąpią przesłanki do skreślenia kandydata w dniu wyborów.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DLA GMINNYCH I OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH, DOTYCZĄCE SPOSOBU POSTĘPOWANIA W WYBORACH WÓJTA, BURMISTRZA I PREZYDENTA MIASTA, JEŻELI W PONOWNYM GŁOSOWANIU WYSTĄPIĄ PRZESŁANKI DO SKREŚLENIA KANDYDATA W DNIU GŁOSOWANIA

1. Jeżeli w sytuacji gdy w ponownym głosowaniu uczestniczy dwóch kandydatów i w dniu głosowania jeden z kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, wówczas gminna komisja wyborcza, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, skreśla kandydata z listy kandydatów, podejmując stosowną uchwałę. Wzór uchwały stanowi załącznik nr 1 do niniejszych wytycznych. Uchwałę o skreśleniu kandydata komisja niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości i przekazuje wszystkim obwodowym komisjom wyborczym oraz komisarzowi wyborczemu.

W takim przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 4 ust. 4 w związku z art. 11 ust. 5 ustawy, to jest głosowanie odracza się o dalsze 14 dni.

Komisja podejmuje, w związku z tym, uchwałę o przeprowadzeniu ponownego głosowania w dniu ............, według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do wytycznych stanowiących załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 18 października 2010 r. w sprawie wytycznych dla terytorialnych komisji wyborczych, dotyczących sposobu ustalania wyników głosowania i wyników wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyników głosowania i wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r. (M. P. Nr 77, poz. 962).

Konieczne jest podjęcie skutecznych działań w celu upowszechnienia treści uchwały na terenie gminy, z wykorzystaniem dostępnych środków przekazu.

Obwodowe komisje wyborcze, po otrzymaniu uchwały gminnej komisji wyborczej, podejmują uchwałę o zakończeniu głosowania i nieustaleniu wyników głosowania, co oznacza uznanie głosowania za niebyłe. Wzór uchwały stanowi załącznik nr 2 do niniejszych wytycznych. Uchwałę obwodowa komisja wyborcza wywiesza w lokalu wyborczym, w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców.

2. Jeżeli w ponownym głosowaniu uczestniczyć może tylko jeden kandydat, który w dniu wyborów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo wyborcze albo umrze, gminna komisja wyborcza, na podstawie art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, skreśla kandydata z listy kandydatów, podejmując stosowną uchwałę. Wzór uchwały stanowi załącznik nr 3 do niniejszych wytycznych.

W takim przypadku zastosowanie mają odpowiednie przepisy art. 11 ust. 2 ustawy, zgodnie z którymi wyboru wójta, burmistrza, prezydenta miasta dokona rada gminy.

Uchwałę tę komisja podaje niezwłocznie do publicznej wiadomości i przekazuje wszystkim obwodowym komisjom wyborczym oraz komisarzowi wyborczemu.

Konieczne jest podjęcie skutecznych działań w celu upowszechnienia treści uchwały na terenie gminy, z wykorzystaniem dostępnych środków przekazu.

Obwodowe komisje wyborcze po otrzymaniu uchwały gminnej komisji wyborczej podejmują uchwałę o zakończeniu głosowania i nieustaleniu wyników głosowania (według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszych wytycznych), co oznacza uznanie głosowania za niebyłe. Uchwałę obwodowa komisja wyborcza wywiesza w lokalu wyborczym, w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców.

3. W sytuacjach, o których mowa w pkt 1 i 2 wytycznych, po podjęciu uchwał o zakończeniu głosowania, obwodowe komisje wyborcze postępują zgodnie z wytycznymi stanowiącymi załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 4 października 2010 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, zarządzonych na dzień 21 listopada 2010 r. (M. P. Nr 80, poz. 975), w części dotyczącej zabezpieczenia i przekazania dokumentów z wyborów, a w szczególności obowiązane są do starannego zapakowania kart do głosowania w pakiet i opisania go. Spis wyborców, pakiet zawierający karty do głosowania oraz formularze protokołów pakuje się w jedną paczkę, którą opisuje się i pieczętuje. Ewentualną pozostałą dokumentację (protokoły posiedzeń, uchwały itp.) komisja pakuje w drugą paczkę, którą opisuje i pieczętuje. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przekazuje w depozyt wójtowi wszystkie paczki z dokumentami oraz pieczęć komisji.

Załącznik Nr 1

WZÓR

Uchwała

........................... Komisji Wyborczej w ..................................

(nazwa) (miejscowość)

z dnia ........................................

o skreśleniu kandydata na

........................................................................................................

(wójta, burmistrza, prezydenta - nazwa gminy lub miasta)*)

wzór

Załącznik  Nr 2

WZÓR

Uchwała

Obwodowej Komisji Wyborczej Nr .... w ...................................

(miejscowość)

z dnia ...................

w sprawie zakończenia głosowania i nieustalenia wyniku ponownego głosowania

w wyborach .......................................................................................................

(wójta, burmistrza, prezydenta miasta - nazwa gminy lub miasta)*)

wzór

Załącznik  Nr 3

WZÓR

Uchwała

......................... Komisji Wyborczej w ............................

(nazwa) (miejscowość)

z dnia 5 grudnia 2010 r.

o skreśleniu kandydata na

.........................................................................................................

(wójta, burmistrza, prezydenta - nazwa gminy lub miasta)*)

wzór

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2010.81.979

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wytyczne dla gminnych i obwodowych komisji wyborczych dotyczące sposobu postępowania w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, jeżeli w ponownym głosowaniu wystąpią przesłanki do skreślenia kandydata w dniu głosowania.
Data aktu: 25/10/2010
Data ogłoszenia: 05/11/2010
Data wejścia w życie: 25/10/2010