Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie informacji. Kijów.2008.09.19.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy w dziedzinie informacji,
podpisana w Kijowie dnia 19 września 2008 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej

a Gabinetem Ministrów Ukrainy

o współpracy w dziedzinie informacji

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Gabinet Ministrów Ukrainy, dalej - "Strony",

pragnąc wzmacniać więzi tradycyjnej przyjaźni między obydwoma państwami,

deklarując przekonanie o konieczności zachowania i stworzenia warunków dla dalszego rozwoju prasy, telewizji i radiofonii w państwach Stron,

nadając duże znaczenie umocnieniu wzajemnego zrozumienia między dwoma państwami oraz pragnąc sprzyjać politycznej, gospodarczej i kulturalnej współpracy między nimi,

chcąc sprzyjać wykonaniu postanowień Ogólnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku, Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 roku oraz Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 roku,

w oparciu o zasady równości i wzajemnych korzyści,

w celu aktywizacji stosunków między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy, sprzyjających wymianie informacji w poszczególnych dziedzinach i rozwoju współpracy między środkami masowego przekazu obydwu państw,

uzgodniły, co następuje:

ARTYKUŁ  1

Strony zapewnią stworzenie sprzyjających warunków dla szerokiego i swobodnego wzajemnego rozpowszechniania informacji w celu pogłębienia wiedzy o życiu narodów obydwu państw.

ARTYKUŁ  2

Strony sprzyjają rozwojowi i doskonaleniu współpracy między środkami masowego przekazu, a także między właściwymi instytucjami i organizacjami Stron, działającymi w dziedzinie środków masowego przekazu, na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym.

ARTYKUŁ  3

Strony będą wspierać wymianę informacji między polskimi i ukraińskimi służbami informacyjnymi (agencjami), a także między telewizją publiczną i radiofonią publiczną w Rzeczypospolitej Polskiej a Narodową Telekompanią Ukrainy i Narodową Radiokompanią Ukrainy. Wydatki związane z przygotowaniem i przekazywaniem materiałów będzie pokrywać strona wysyłająca informację.

ARTYKUŁ  4

Strony sprzyjają tworzeniu i rozpowszechnianiu radiowych oraz telewizyjnych audycji o wydarzeniach w dziedzinach kultury, oświaty, polityki, gospodarki, turystyki, sportu, środowiska naturalnego lub o innej tematyce pozostającej we wspólnym interesie, jak również będą wspierać inicjatywy organizacji radiowych i telewizyjnych obydwu państw w zakresie współpracy w dziedzinie informacji.

ARTYKUŁ  5

Strony będą sprzyjać rozpowszechnianiu na terytorium swoich państw produktów i usług środków masowego przekazu działających legalnie w państwie drugiej Strony, pod warunkiem, że rozpowszechniane treści nie będą sprzeczne z prawem tego państwa.

ARTYKUŁ  6

Strony będą sprzyjać organizacji transmisji programów telewizyjnych i radiowych, rozpowszechnianych legalnie w państwie drugiej Strony, jak również przekazywaniu materiałów przygotowanych przez dziennikarzy dla swoich redakcji przy wykorzystaniu środków łączności właściwego systemu. Strony będą podejmować wspólną produkcję programów w oparciu o odrębne porozumienia.

ARTYKUŁ  7

Każda ze Stron na zasadach wzajemności, zgodnie z ustawodawstwem własnego państwa dotyczącym środków masowego przekazu, będzie sprzyjać akredytowanym przedstawicielom środków masowego przekazu drugiej Strony w stworzeniu warunków niezbędnych dla wykonywania przez nich swoich obowiązków zawodowych, łącznie z nawiązaniem oficjalnych służbowych kontaktów oraz przygotowaniem materiałów informacyjnych.

ARTYKUŁ  8

Strony sprzyjają równej i wzajemnie korzystnej współpracy oraz bezpośrednim kontaktom między dziennikarzami i związkami zawodowymi dziennikarzy z państw Stron, jak również organizacji spotkań, seminariów, konferencji, targów książki oraz wystaw.

ARTYKUŁ  9

Strony będą sprzyjać wymianie specjalistów w dziedzinach telewizji, radiofonii, prasy oraz dyscyplin naukowo-technicznych związanych z informacją masową.

ARTYKUŁ  10

Strony będą współpracować i wymieniać się doświadczeniem w zakresie prawnej regulacji działalności środków masowego przekazu, jak również wymieniać się danymi statystycznymi oraz innymi informacjami o wydaniach periodycznych oraz organizacjach radiowych i telewizyjnych.

ARTYKUŁ  11

W celu realizacji niniejszej Umowy Strony, właściwi ministrowie (ministerstwa) lub inne uprawnione organy mogą zawierać porozumienia dotyczące poszczególnych kierunków współpracy dwustronnej, zgodnie z ustawodawstwem Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Szczegóły współpracy będą ustalać bezpośrednio zainteresowane organizacje z obydwu państw.

ARTYKUŁ  12

Niniejsza Umowa nie wywiera skutków prawnych w zakresie zobowiązań wynikających z wiążących każdą ze Stron umów dwustronnych i wielostronnych.

ARTYKUŁ  13

Strony mogą wprowadzać zmiany do treści niniejszej Umowy w drodze sporządzania protokołów dodatkowych w formie pisemnej, które od momentu wejścia w życie stanowić będą integralną część Umowy.

ARTYKUŁ  14

Wszystkie kwestie sporne, dotyczące interpretacji i wykonania postanowień niniejszej Umowy będą podlegać rozstrzygnięciu w drodze dyplomatycznej.

ARTYKUŁ  15

Niniejsza Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej ze Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie Umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.

Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Każda ze Stron może ją wypowiedzieć po uprzednim powiadomieniu drugiej Strony w formie pisemnej w terminie sześciu miesięcy przed planowaną datą wypowiedzenia.

Wypowiedzenie niniejszej Umowy nie naruszy realizacji projektów i programów, uzgodnionych podczas jej obowiązywania, a znajdujących się w stadium realizacji, jeżeli Strony nie podejmą w tej sprawie innej decyzji.

Sporządzono w Kijowie dnia 19 września 2008 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2009.23.303

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Ukraina-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie informacji. Kijów.2008.09.19.
Data aktu: 19/09/2008
Data ogłoszenia: 16/04/2009
Data wejścia w życie: 30/12/2008