Maroko-Polska. Porozumienie o ustanowieniu trybu spotkań międzyrządowych.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Marokańskiego o ustanowieniu trybu spotkań międzyrządowych,
zawarte dnia 27 listopada 2001 r.

Rabat, dnia 5 czerwca 2000 r.

Królestwo Marokańskie

Ministerstwo Spraw

Zagranicznych i Współpracy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i nawiązując do oficjalnej wizyty w dniach 4-5 maja 2000 r. w Maroku J.E. Pana Jerzego Buzka, polskiego premiera, ma zaszczyt potwierdzić, że Rząd Królestwa Marokańskiego przyjmuje wspólną marokańsko-polską propozycję przeprowadzania spotkań międzyrządowych pod przewodnictwem obu premierów, które odbywałyby się co dwa lata, na zmianę w Warszawie i Rabacie.

W międzyczasie odbywałyby się podobne spotkania pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych oraz gospodarki i finansów obydwu państw na zmianę w obu stolicach.

W przypadku przyjęcia przez rząd polski proponowanej formuły spotkań niniejsza nota wraz z odpowiedzią strony polskiej będą stanowiły porozumienie między obu krajami ustanawiające tryb spotkań międzyrządowych. Porozumienie to wejdzie w życie w dniu otrzymania odpowiedzi strony polskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy wysokiego poważania.

Przekład

Warszawa, dnia 27 listopada 2001 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rzeczypospolitej Polskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

i Współpracy Królestwa Marokańskiego

Rabat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego i ma zaszczyt potwierdzić otrzymanie noty werbalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego z dnia 5 czerwca 2000 r., przesłanej przy nocie Ambasady Królestwa Marokańskiego w Warszawie nr MNT/MM No.88/2001 z dnia 31 lipca 2001 r., o następującej treści:

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego przesyła wyrazy szacunku Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i nawiązując do oficjalnej wizyty w dniach 4-5 maja 2000 r. w Maroku J.E. Pana Jerzego Buzka, polskiego premiera, ma zaszczyt potwierdzić, że Rząd Królestwa Marokańskiego przyjmuje wspólną marokańsko-polską propozycję przeprowadzania spotkań międzyrządowych pod przewodnictwem obu premierów, które odbywałyby się co dwa lata, na zmianę w Warszawie i Rabacie.

W międzyczasie odbywałyby się podobne spotkania pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych oraz gospodarki i finansów obydwu państw na zmianę w obu stolicach.

W przypadku przyjęcia przez rząd polski proponowanej formuły spotkań niniejsza nota wraz z odpowiedzią strony polskiej będą stanowiły porozumienie między obu krajami ustanawiające tryb spotkań międzyrządowych. Porozumienie to wejdzie w życie w dniu otrzymania odpowiedzi strony polskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy wysokiego poważania.".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt poinformować, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zgodę na powyższe i przyjmuje propozycję Rządu Królestwa Marokańskiego, aby przytoczona wyżej nota oraz niniejsza odpowiedź stanowiły porozumienie, które wejdzie w życie z dniem otrzymania niniejszej noty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, by ponowić Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Współpracy Królestwa Marokańskiego wyrazy wysokiego poważania.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024