Egipt-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie nauki i techniki. Kair.2000.09.16.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie nauki i techniki,
sporządzona w Kairze dnia 16 września 2000 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie nauki i techniki

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Arabskiej Republiki Egiptu, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

uznając znaczenie nauki i techniki w rozwoju gospodarek narodowych obu krajów i w podnoszeniu ekonomiczno-społecznych standardów życia,

pragnąc umocnienia i rozwoju współpracy w dziedzinie nauki i techniki na zasadach równości i wspólnych korzyści,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i rozwijać współpracę w dziedzinie nauki i techniki zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy oraz przepisami obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej i Arabskiej Republice Egiptu, a także podejmą wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić jak najlepsze warunki do jej realizacji.

Artykuł  2

Współpraca będzie prowadzona, w szczególności, w następujących formach:

a)
realizacja wspólnych projektów badawczych, rozwojowych i prac projektowych, wraz z wymianą ich wyników,
b)
wymiana naukowców, badaczy i ekspertów technicznych,
c)
organizacja i udział w spotkaniach naukowych, konferencjach, sympozjach, kursach, warsztatach, wystawach itd.,
d)
wymiana informacji oraz dokumentacji naukowej i technicznej,
e)
wspólne wykorzystywanie urządzeń naukowo-badawczych, jak również sprzętu naukowego,
f)
inne formy współpracy, wspólnie uzgodnione.
Artykuł  3
1.
W celu realizacji niniejszej umowy zostanie powołana Wspólna Komisja złożona z przedstawicieli desygnowanych przez obie Umawiające się Strony.
2.
Do zadań Wspólnej Komisji będzie należało:
a)
określanie obszarów współpracy na podstawie informacji dostarczonych przez instytucje obu krajów oraz na podstawie założeń polityki naukowej i naukowo-technicznej obu krajów,
b)
tworzenie dogodnych warunków realizacji niniejszej umowy,
c)
ułatwianie realizacji wspólnych projektów,
d)
wymiana doświadczeń uzyskanych w trakcie dwustronnej współpracy w dziedzinie nauki i techniki oraz ocena propozycji służących jej dalszemu rozwojowi,
e)
uzgadnianie okresowych Programów Wykonawczych.
3.
Wspólna Komisja będzie spotykać się co najmniej raz na dwa lata, o ile nie zostanie to uzgodnione inaczej, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i w Arabskiej Republice Egiptu, w ustalanych wspólnie terminach.
4.
Wyniki pracy Komisji, w tym ocena przeszłych, obecnych i przyszłych działań dotyczących współpracy, będą zawarte w sporządzanych protokołach.
5.
Wspólna Komisja może opracować regulamin swojej działalności.
Artykuł  4
1.
Programy Wykonawcze, o których mowa w artykule 3 ustęp 2 punkt e), będą opracowywane na podstawie projektów zgłaszanych przez zainteresowane polskie i egipskie instytucje naukowe.
2.
Programy Wykonawcze będą określać:
a)
wspólne projekty naukowo-badawcze uzgodnione przez polskie i egipskie instytucje naukowe,
b)
instytucje odpowiedzialne za realizację i wdrażanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, a w szczególności: agencje rządowe, jednostki naukowe, badawczo-rozwojowe, stowarzyszenia naukowe oraz inne wspólnie uzgodnione jednostki, zwane dalej "współpracującymi partnerami",
c)
sposoby wykorzystania rezultatów wspólnych projektów naukowo-badawczych,
d)
źródła i warunki finansowania projektów naukowo-badawczych,
e)
zasady udzielania bezpłatnej pomocy lekarskiej w przypadku nagłych zachorowań i nieszczęśliwych wypadków dla osób uczestniczących w projektach w ramach niniejszej umowy przebywających na terytorium państwa drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł  5

Koszty wymiany naukowców, badaczy i ekspertów technicznych wynikające z realizacji niniejszej umowy, o ile obie Umawiające się Strony w formie pisemnej nie uzgodnią inaczej, będą pokrywane na następujących zasadach:

a)
Strona wysyłająca pokrywa koszt podróży w obie strony między stolicami obydwu krajów,
b)
Strona przyjmująca pokrywa koszty podróży wewnątrz kraju oraz koszty pobytu: to jest koszty zakwaterowania i diety pobytowe, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Artykuł  6

Rezultaty badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych oraz wszelkie informacje uzyskane w wyniku realizowanej współpracy w ramach niniejszej umowy będą ogłaszane, publikowane lub wykorzystywane w sposób komercyjny za zgodą obydwu współpracujących partnerów i zgodnie z umowami międzynarodowymi obowiązującymi oba państwa, dotyczącymi praw ochrony własności intelektualnej.

Artykuł  7

Naukowcy, badacze, eksperci techniczni i instytucje z krajów trzecich lub organizacje międzynarodowe mogą być zapraszani za zgodą obydwu współpracujących partnerów do uczestnictwa w projektach podejmowanych w ramach niniejszej umowy. Koszty takiego uczestnictwa będą pokrywane przez te kraje trzecie lub organizacje międzynarodowe, o ile obie Umawiające się Strony w formie pisemnej nie uzgodnią inaczej.

Artykuł  8

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyznacza Komitet Badań Naukowych, a Rząd Arabskiej Republiki Egiptu Ministerstwo Badań Naukowych na organy odpowiedzialne za realizację postanowień niniejszej umowy.

Artykuł  9

Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji przez Wspólną Komisję lub przez Umawiające się Strony.

Artykuł  10

Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonej Republiki Arabskiej o współpracy naukowej i technicznej, podpisana w Warszawie w dniu 11 lutego 1965 r.

Artykuł  11

Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań wynikających z innych umów międzynarodowych wiążących każdą z Umawiających się Stron.

Artykuł  12
1.
Umowa niniejsza podlega zatwierdzeniu przez oba Rządy zgodnie z wymogami każdego państwa, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie jednego roku od dnia wypowiedzenia.
3.
Wypowiedzenie niniejszej umowy nie wpłynie na dokończenie projektów rozpoczętych w ramach niniejszej umowy, a niezakończonych w pełni w momencie utraty mocy obowiązującej umowy.

Umowę niniejszą sporządzono w Kairze dnia 16 września 2000 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2002.17.290

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Egipt-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie nauki i techniki. Kair.2000.09.16.
Data aktu: 16/09/2000
Data ogłoszenia: 11/05/2002
Data wejścia w życie: 03/12/2001