Regulaminy komisji wyborczych powoływanych dla przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej .

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 13 kwietnia 1989 r.
w sprawie regulaminów komisji wyborczych powoływanych dla przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej X kadencji, na lata 1989-1993 (Dz. U. Nr 19, poz. 102) oraz art. 1 ust. 1 i art. 5 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 103) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Państwowej Komisji Wyborczej w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do uchwały.
§  2.
Ustala się regulamin okręgowych i wojewódzkich oraz obwodowych komisji wyborczych w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do uchwały.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

§  1.
1.
Pracami Państwowej Komisji Wyborczej, zwanej dalej Komisją, kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący Komisji.
2.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego Komisji, wypełnia je jeden z zastępców przewodniczącego.
3.
Sekretarz Komisji kieruje inspekcją Państwowej Komisji Wyborczej.
4.
Prezydium Komisji stanowią: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i sekretarz Komisji. Prezydium rozstrzyga sprawy w zakresie udzielonego przez Komisję upoważnienia.
§  2.
1.
Komisja zbiera się na pierwszym posiedzeniu najpóźniej siódmego dnia od dnia jej powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu Komisja w szczególności:
1)
ustala plan pracy oraz sposób wykonywania zadań Komisji,
2)
określa zakres spraw, które w imieniu Komisji może rozstrzygać jej Prezydium.
§  3.
1.
Komisja rozstrzyga w sprawach należących do zakresu jej działania w obecności co najmniej połowy składu Komisji, w tym jej przewodniczącego lub jego zastępcy, który przewodniczy posiedzeniu.
2.
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
3.
Uchwały Komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia.
§  4.
1.
Z obrad Komisji sporządza się protokół, który powinien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Protokół podpisuje przewodniczący posiedzenia.
4.
Protokół Komisji dotyczący zarejestrowania krajowej listy wyborczej podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji obecne na posiedzeniu.
5.
Protokół Komisji dotyczący ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej sporządza się na formularzu według wzoru ustalonego przez Radę Państwa.
§  5.
Przepisy § 3 i 4 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do posiedzeń Prezydium Komisji oraz jego rozstrzygnięć podejmowanych w imieniu Komisji.
§  6.
Uchwały Komisji, karty do głosowania na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej, zaświadczenia o wyborze oraz - w zależności od potrzeb - inne wydawane przez nią dokumenty opatruje się pieczęcią Państwowej Komisji Wyborczej.
§  7.
Uchwały Komisji dotyczące wytycznych lub wyjaśnień udzielanych komisjom wyborczym niższego stopnia są dla nich wiążące.
§  8.
1.
W ramach nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego i wytycznych udzielanych komisjom wyborczym niższego stopnia Komisji dokonuje inspekcji ich działalności.
2.
Osoby wchodzące w skład Komisji, dokonujące inspekcji, są uprawnione do wglądu w dokumentację komisji wyborczych niższego stopnia, uczestniczenia w ich posiedzeniach oraz do udzielania tym komisjom bieżących wyjaśnień.
3.
Sprawozdania z inspekcji przedstawiane są niezwłocznie Prezydium Komisji; Prezydium podejmuje w razie potrzeby stosowne decyzje.
§  9.
1.
Komisja może korzystać w przeprowadzaniu inspekcji z pomocy osób delegowanych do jej dyspozycji przez Szefa Kancelarii Rady Państwa. Osoby te, wykonując zlecenia określone przez Komisję, legitymują się upoważnieniem podpisanym przez przewodniczącego Komisji oraz opatrzonym pieczęcią Komisji.
2.
Do osób delegowanych stosuje się odpowiednio przepisy § 8 ust. 2 i 3.
§  10.
W razie utraty członkostwa przez osobę wchodzącą w skład Komisji albo niemożności pełnienia obowiązków z innych przyczyn, Komisja występuje do Rady Państwa o uzupełnienie jej składu.
§  11.
Obsługę Państwowej Komisji Wyborczej zapewnia Kancelaria Rady Państwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

REGULAMIN OKRĘGOWYCH I WOJEWÓDZKICH ORAZ OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH

§  1.
1.
Pracami komisji kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący komisji.
2.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego komisji, wypełnia je jeden z zastępców przewodniczącego.
§  2.
1.
Komisje zbierają się na pierwszym posiedzeniu najpóźniej piątego dnia od dnia ich powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisje:
1)
omawiają zadania i tryb pracy komisji, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w ich skład,
2)
uchwalają plan pracy komisji oraz dokonują podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w skład komisji.
§  3.
1.
Okręgowe komisje wyborcze i wojewódzkie komisje wyborcze wspólnie:
1)
dokonują inspekcji działalności obwodowych komisji wyborczych,
2)
zwołują narady przewodniczących i sekretarzy obwodowych komisji wyborczych w celu wyjaśnienia zasad prawa wyborczego oraz omówienia zadań i trybu pracy tych komisji.
2.
Osoby wchodzące w skład komisji wyborczych, dokonujące inspekcji, są uprawnione do wglądu w dokumentację kontrolowanych komisji, uczestniczenia w ich posiedzeniach oraz do udzielania tym komisjom bieżących wyjaśnień.
3.
Komisje mogą korzystać w przeprowadzaniu inspekcji z pomocy osób delegowanych do ich dyspozycji przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego. Osoby te, wykonując zlecenia określone przez komisję, legitymują się upoważnieniem podpisanym przez przewodniczącego i opatrzonym pieczęcią tej komisji okręgowej lub wojewódzkiej, w której imieniu wykonują czynności inspekcyjne. Do osób tych stosuje się odpowiednio przepis ust. 2.
§  4.
Okręgowa komisja wyborcza obowiązana jest starannie i szybko zbadać każdą skargę na działalność obwodowej komisji wyborczej, rozstrzygnąć ją stosownie do stwierdzonych okoliczności faktycznych i zgodnie z przepisami prawa oraz zawiadomić pisemnie skarżącego o rozstrzygnięciu i czynnościach podjętych w związku ze skargą.
§  5.
1.
Okręgowe komisje wyborcze podejmują uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy, który przewodniczy posiedzeniu.
2.
Uchwały komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego posiedzenia.
3.
Uchwały komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia.
§  6.
1.
Z posiedzeń okręgowej komisji wyborczej sporządza się protokół, który powinien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Protokół podpisuje przewodniczący posiedzenia.
§  7.
Przepisy § 4-6 stosuje się odpowiednio do wojewódzkich komisji wyborczych.
§  8.
Protokoły zarejestrowania zgłoszenia kandydata na posła do wskazanego mandatu, kandydata na senatora, protokoły głosowania, a także protokoły z wyborów sporządzane na formularzach według wzorów określonych przez Radę Państwa podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji wyborczej, obecne przy ich sporządzeniu.
§  9.
Zarządzenia i decyzje obwodowej komisji wyborczej lub jej przewodniczącego, podejmowane na podstawie przepisów Ordynacji wyborczej, wpisuje się w rubryce "uwagi" w protokołach głosowania w obwodzie; podpisują je przewodniczący i sekretarz komisji.
§  10.
Pieczęcią właściwej komisji wyborczej opatruje się uchwałę komisji w wypadkach określonych w ustawie - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub w przepisach wydanych na jej podstawie oraz innych wypadkach - stosownie do potrzeby.
§  11.
1.
Okręgowe komisje wyborcze wydają mężom zaufania zgłoszonym zgodnie z art. 50 Ordynacji wyborczej upoważnienia podpisane przez przewodniczącego komisji i opatrzone pieczęcią komisji. W upoważnieniu podaje się rodzaj i numer komisji, w której mąż zaufania uprawniony jest sprawować funkcje określone w przepisach Ordynacji, oraz nazwisko, imiona i miejsce zamieszkania upoważnionego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wojewódzkich komisji wyborczych.
§  12.
W razie utraty członkostwa przez osobę wchodzącą w skład komisji albo niemożności pełnienia obowiązków z innych przyczyn, komisja występuje do organu, który ją powołał, o uzupełnienie jej składu.
§  13.
Wydatki komisji wyborczych pokrywane są z kredytów przeznaczonych na ten cel w budżetach właściwych rad narodowych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.11.87

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulaminy komisji wyborczych powoływanych dla przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej .
Data aktu: 13/04/1989
Data ogłoszenia: 20/04/1989
Data wejścia w życie: 13/04/1989