Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 11 lipca 1986 r.
w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu.

Na podstawie § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 25 listopada 1982 r. w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowego wykazu stanowisk oraz zakresu obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny (Dz. U. Nr 37, poz. 248) oraz w wytycznych Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 1 lutego 1983 r. w sprawie szczegółowej organizacji wizytacji i hospitacji (Dz. Urz. MOiW Nr 4, poz. 24), z uwzględnieniem przepisów niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Celem wizytacji praktycznej nauki zawodu jest ocena całokształtu działalności związanej z realizacją jej programu oraz udzielenie pomocy nauczycielom, instruktorom i innym osobom uprawnionym do prowadzenia praktycznej nauki zawodu lub do sprawowania opieki nad jej przebiegiem w zakresie wychowania uczniów (młodocianych pracowników) w procesie pracy i w zakresie opanowania przez nich umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy zawodowej.
2.
Wizytacje przeprowadzane są w uspołecznionych i nie uspołecznionych zakładach pracy oraz w warsztatach szkolnych (szkolnych gospodarstwach rolnych), a także w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
§  3.
Wizytacje przeprowadzają osoby wyznaczone przez odpowiedni organ nadzorujący szkołę z udziałem specjalistów organów wiodących, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1985 r. w sprawie współdziałania międzyresortowego w zakresie kształcenia zawodowego (Dz. U. Nr 43, poz. 205), w obecności dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby bądź przedstawiciela zakładu pracy, gdy uczniowie (młodociani pracownicy) odbywają praktyczną naukę zawodu w zakładzie pracy.
§  4.
1.
Wizytacja praktycznej nauki zawodu może być prowadzona w ramach wizytacji szkoły lub obejmować wyłącznie jednostki określone w § 2 ust. 2.
2.
Termin, zakres i tematykę wizytacji określa wojewódzki harmonogram wizytacji, sporządzony na dany rok kalendarzowy.
3.
O terminie i zakresie planowanej wizytacji organ nadzorujący szkołę powiadamia zakład pracy, o którym mowa w § 2 ust. 2, organ wiodący oraz jednostkę nadrzędną (organ założycielski) nad zakładem pracy, a w przypadku rzemieślniczego zakładu pracy - właściwy cech.
§  5.
Wizytacja praktycznej nauki zawodu obejmuje:
1)
ocenę:
a)
postępów uczniów (młodocianych pracowników), uzyskiwanych na określonym etapie ich kształcenia i wychowania,
b)
organizacji, warunków i stopnia realizacji programów nauczania,
c)
doboru wykonywanych robót do wymagań programów nauczania,
d)
prawidłowości prowadzenia dokumentacji pedagogicznej i technicznej,
e)
przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienia warunków socjalno-bytowych,
f)
innych elementów właściwych dla danej branży, ustalonych przez zespół wizytujący,
2)
kontrolę wypełniania przez młodocianych pracowników obowiązku dokształcania się.
§  6.
Sprawozdanie z przeprowadzonej wizytacji, zawierające ocenę z wnioskami i zaleceniami, organ nadzorujący szkołę przesyła do wiadomości organowi wiodącemu, dyrekcji właściwej szkoły, kierownictwu zakładu pracy oraz jednostce nadrzędnej (organowi założycielskiemu) nad zakładem pracy, a w przypadku wizytacji rzemieślniczego zakładu pracy - właściwemu cechowi.
§  7.
1.
Celem hospitacji praktycznej nauki zawodu jest ocena realizacji programu nauczania i wychowania oraz udzielenie pomocy nauczycielom, instruktorom i innym osobom uprawnionym do prowadzenia praktycznej nauki zawodu w prawidłowym organizowaniu przez nich procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego.
2.
Hospitacje przeprowadzane są w uspołecznionych i nie uspołecznionych zakładach pracy oraz w warsztatach szkolnych (szkolnych gospodarstwach rolnych).
3.
Hospitacje przeprowadzają: dyrektor szkoły lub jego zastępca, kierownik wydziału, kierownik warsztatów szkolnych (szkolnego gospodarstwa rolnego) lub jego zastępca, kierownik szkolenia praktycznego lub jego zastępca.
§  8.
Hospitacja polega na bezpośredniej obserwacji zajęć prowadzonych przez nauczyciela (instruktora) i obejmuje jednostkę metodyczną lub część jednostki metodycznej, stanowiącą zamknięte ogniwo organizacyjne tej jednostki. Podczas hospitacji praktycznej nauki zawodu należy w szczególności ocenić:
1)
dobór tematu, organizację zajęć i miejsca pracy uczniów (młodocianych pracowników),
2)
przebieg realizacji programu nauczania (rozkład materiału nauczania),
3)
prowadzenie przez uczniów (młodocianych pracowników) dzienników (zeszytów) zajęć,
4)
prowadzenie przez nauczycieli (instruktorów) dokumentacji pedagogicznej i technicznej,
5)
efektywność stosowanych metod nauczania,
6)
aktywność uczniów (młodocianych pracowników),
7)
wykorzystanie środków i narzędzi pracy, urządzeń, sprzętu i odzieży ochrony osobistej, dokumentacji technicznej itp.,
8)
przestrzeganie zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienie warunków socjalno-bytowych,
9)
wdrażanie uczniów (młodocianych pracowników) w sprawy racjonalizacji i wynalazczości.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia w czasie wizytacji lub hospitacji:
1)
uchybień w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - osoba kierująca zespołem wizytującym lub przeprowadzająca hospitację zawiadamia o tym niezwłocznie właściwego inspektora pracy,
2)
nierealizowania programu praktycznej nauki zawodu - osoba, o której mowa w pkt 1, zawiadamia o tym niezwłocznie, w porozumieniu z organem nadzorującym szkołę, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego.
2.
W razie stwierdzenia w rzemieślniczym zakładzie pracy nieprawidłowości, o których mowa w ust. 1, należy ponadto zawiadomić o tym właściwą izbę rzemieślniczą.
§  10.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny, określone w § 3 i § 7 ust. 3, są uprawnione do wykonywania czynności związanych z nadzorem na podstawie delegacji służbowej lub upoważnienia wydanego przez organ nadzorujący szkołę bądź organ wiodący.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 18 czerwca 1975 r. w sprawie szczegółowego trybu organizowania, zasad kontroli oraz finansowania praktycznej nauki zawodu uczniów szkół zawodowych (Dz. Urz. MOiW Nr 7, poz. 71), z wyjątkiem § 1 ust. 1 i 4,
2)
rozdział 5 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 29 września 1976 r. w sprawie zasad wypełniania obowiązku dokształcania się młodocianych w szkołach zawodowych i ogólnokształcących oraz organizacji i kontroli praktycznej nauki zawodu młodocianych pracowników w zakładach pracy (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 77).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1986 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.25.177

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu.
Data aktu: 11/07/1986
Data ogłoszenia: 15/08/1986
Data wejścia w życie: 01/09/1986