Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 11 lipca 1986 r.
w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu.

Na podstawie § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu oraz ponoszenia kosztów kształcenia przez zakłady pracy zatrudniające absolwentów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 52, poz. 268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 25 listopada 1982 r. w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, szczegółowego wykazu stanowisk oraz zakresu obowiązków i uprawnień nauczycieli sprawujących nadzór pedagogiczny (Dz. U. Nr 37, poz. 248) oraz w wytycznych Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 1 lutego 1983 r. w sprawie szczegółowej organizacji wizytacji i hospitacji (Dz. Urz. MOiW Nr 4, poz. 24), z uwzględnieniem przepisów niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Celem wizytacji praktycznej nauki zawodu jest ocena całokształtu działalności związanej z realizacją jej programu oraz udzielenie pomocy nauczycielom, instruktorom i innym osobom uprawnionym do prowadzenia praktycznej nauki zawodu lub do sprawowania opieki nad jej przebiegiem w zakresie wychowania uczniów (młodocianych pracowników) w procesie pracy i w zakresie opanowania przez nich umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy zawodowej.
2.
Wizytacje przeprowadzane są w uspołecznionych i nie uspołecznionych zakładach pracy oraz w warsztatach szkolnych (szkolnych gospodarstwach rolnych), a także w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
§  3.
Wizytacje przeprowadzają osoby wyznaczone przez odpowiedni organ nadzorujący szkołę z udziałem specjalistów organów wiodących, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1985 r. w sprawie współdziałania międzyresortowego w zakresie kształcenia zawodowego (Dz. U. Nr 43, poz. 205), w obecności dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby bądź przedstawiciela zakładu pracy, gdy uczniowie (młodociani pracownicy) odbywają praktyczną naukę zawodu w zakładzie pracy.
§  4.
1.
Wizytacja praktycznej nauki zawodu może być prowadzona w ramach wizytacji szkoły lub obejmować wyłącznie jednostki określone w § 2 ust. 2.
2.
Termin, zakres i tematykę wizytacji określa wojewódzki harmonogram wizytacji, sporządzony na dany rok kalendarzowy.
3.
O terminie i zakresie planowanej wizytacji organ nadzorujący szkołę powiadamia zakład pracy, o którym mowa w § 2 ust. 2, organ wiodący oraz jednostkę nadrzędną (organ założycielski) nad zakładem pracy, a w przypadku rzemieślniczego zakładu pracy - właściwy cech.
§  5.
Wizytacja praktycznej nauki zawodu obejmuje:
1)
ocenę:
a)
postępów uczniów (młodocianych pracowników), uzyskiwanych na określonym etapie ich kształcenia i wychowania,
b)
organizacji, warunków i stopnia realizacji programów nauczania,
c)
doboru wykonywanych robót do wymagań programów nauczania,
d)
prawidłowości prowadzenia dokumentacji pedagogicznej i technicznej,
e)
przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienia warunków socjalno-bytowych,
f)
innych elementów właściwych dla danej branży, ustalonych przez zespół wizytujący,
2)
kontrolę wypełniania przez młodocianych pracowników obowiązku dokształcania się.
§  6.
Sprawozdanie z przeprowadzonej wizytacji, zawierające ocenę z wnioskami i zaleceniami, organ nadzorujący szkołę przesyła do wiadomości organowi wiodącemu, dyrekcji właściwej szkoły, kierownictwu zakładu pracy oraz jednostce nadrzędnej (organowi założycielskiemu) nad zakładem pracy, a w przypadku wizytacji rzemieślniczego zakładu pracy - właściwemu cechowi.
§  7.
1.
Celem hospitacji praktycznej nauki zawodu jest ocena realizacji programu nauczania i wychowania oraz udzielenie pomocy nauczycielom, instruktorom i innym osobom uprawnionym do prowadzenia praktycznej nauki zawodu w prawidłowym organizowaniu przez nich procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego.
2.
Hospitacje przeprowadzane są w uspołecznionych i nie uspołecznionych zakładach pracy oraz w warsztatach szkolnych (szkolnych gospodarstwach rolnych).
3.
Hospitacje przeprowadzają: dyrektor szkoły lub jego zastępca, kierownik wydziału, kierownik warsztatów szkolnych (szkolnego gospodarstwa rolnego) lub jego zastępca, kierownik szkolenia praktycznego lub jego zastępca.
§  8.
Hospitacja polega na bezpośredniej obserwacji zajęć prowadzonych przez nauczyciela (instruktora) i obejmuje jednostkę metodyczną lub część jednostki metodycznej, stanowiącą zamknięte ogniwo organizacyjne tej jednostki. Podczas hospitacji praktycznej nauki zawodu należy w szczególności ocenić:
1)
dobór tematu, organizację zajęć i miejsca pracy uczniów (młodocianych pracowników),
2)
przebieg realizacji programu nauczania (rozkład materiału nauczania),
3)
prowadzenie przez uczniów (młodocianych pracowników) dzienników (zeszytów) zajęć,
4)
prowadzenie przez nauczycieli (instruktorów) dokumentacji pedagogicznej i technicznej,
5)
efektywność stosowanych metod nauczania,
6)
aktywność uczniów (młodocianych pracowników),
7)
wykorzystanie środków i narzędzi pracy, urządzeń, sprzętu i odzieży ochrony osobistej, dokumentacji technicznej itp.,
8)
przestrzeganie zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapewnienie warunków socjalno-bytowych,
9)
wdrażanie uczniów (młodocianych pracowników) w sprawy racjonalizacji i wynalazczości.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia w czasie wizytacji lub hospitacji:
1)
uchybień w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - osoba kierująca zespołem wizytującym lub przeprowadzająca hospitację zawiadamia o tym niezwłocznie właściwego inspektora pracy,
2)
nierealizowania programu praktycznej nauki zawodu - osoba, o której mowa w pkt 1, zawiadamia o tym niezwłocznie, w porozumieniu z organem nadzorującym szkołę, terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych stopnia wojewódzkiego.
2.
W razie stwierdzenia w rzemieślniczym zakładzie pracy nieprawidłowości, o których mowa w ust. 1, należy ponadto zawiadomić o tym właściwą izbę rzemieślniczą.
§  10.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny, określone w § 3 i § 7 ust. 3, są uprawnione do wykonywania czynności związanych z nadzorem na podstawie delegacji służbowej lub upoważnienia wydanego przez organ nadzorujący szkołę bądź organ wiodący.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 18 czerwca 1975 r. w sprawie szczegółowego trybu organizowania, zasad kontroli oraz finansowania praktycznej nauki zawodu uczniów szkół zawodowych (Dz. Urz. MOiW Nr 7, poz. 71), z wyjątkiem § 1 ust. 1 i 4,
2)
rozdział 5 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 29 września 1976 r. w sprawie zasad wypełniania obowiązku dokształcania się młodocianych w szkołach zawodowych i ogólnokształcących oraz organizacji i kontroli praktycznej nauki zawodu młodocianych pracowników w zakładach pracy (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 77).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1986 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1986.25.177

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu.
Data aktu: 11/07/1986
Data ogłoszenia: 15/08/1986
Data wejścia w życie: 01/09/1986