Wprowadzenie eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.

UCHWAŁA Nr 153
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
w sprawie wprowadzenia eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.

Na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275 oraz z 1985 r. Nr 37, poz. 174), w celu aktywizacji eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego oraz dla ułatwienia zaopatrzenia w towary importowane z tych państw - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Wprowadza się eksperymentalnie do końca 1987 r. odpisy od wpływów z eksportu towarów i usług realizowanych w rublach transferowych dla przedsiębiorstw państwowych prowadzących gospodarkę finansową na podstawie przepisów o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
2.
Eksperymentalnym systemem odpisów w rublach transferowych zostają objęte wyznaczone przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami przedsiębiorstwa państwowe:
1)
kooperujące w układach wieloletnich z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego, a w szczególności realizujące program rozwoju współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich do 2000 r.,
2)
uczestniczące w dwustronnej współpracy przedsiębiorstw,
3)
realizujące inwestycje proeksportowe.
§  2.
Ustala się następujące stawki odpisów w rublach transferowych dla przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 2:
1)
4% z tytułu wpływów z eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, realizowanego przy wskaźniku opłacalności, będącym relacją kosztu własnego sprzedaży do ceny transakcyjnej uzyskanej ze sprzedaży tego towaru, powyżej 1,0,
2)
8% z tytułu wpływów z eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, realizowanego przy wskaźniku opłacalności równym 1,0 i poniżej 1,0.
§  3.
1.
Odpisy w rublach transferowych dla przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 2 są gromadzone na wyodrębnionych nie oprocentowanych rachunkach ewidencyjnych odpisów w rublach transferowych w banku krajowym.
2.
Zasady prowadzenia rachunków odpisów w rublach transferowych, o których mowa w ust. 1, określa Prezes Narodowego Banku Polskiego.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą przeznaczać odpisy zgromadzone na rachunku odpisów w rublach transferowych na sfinansowanie zakupu:
1)
maszyn i urządzeń, dóbr inwestycyjnych, wyposażenia technologicznego, kontrolno-pomiarowego, narzędzi i innych środków produkcji oraz części zamiennych,
2)
komponentów i elementów kooperacyjnych do produkcji,
3)
nowoczesnej technologii, licencji i osiągnięć naukowo-technicznych oraz literatury fachowej,
4)
wyposażenia polepszającego bezpieczeństwo i higienę pracy oraz warunki socjalne pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji,
5)
innych towarów lub usług wyspecyfikowanych w składanych do jednostki handlu zagranicznego zamówieniach na import z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego.
2.
Import, o którym mowa w ust. 1, będzie dokonywany przez właściwe branżowo jednostki handlu zagranicznego w ramach kontyngentów protokołów rocznych lub, pod warunkiem zgody partnerów zagranicznych, ponad te kontyngenty.
3.
Posiadacze odpisów w rublach transferowych na rachunkach odpisów w rublach transferowych korzystają z priorytetu w zakupach z importu z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego. Priorytet ten nie dotyczy importu gotowych wyrobów rynkowych.
§  5.
Wysokość środków i zasady ich wydatkowania na pokrycie kosztów uczestnictwa w sympozjach i zjazdach oraz na pokrycie kosztów związanych z zagranicznymi wyjazdami pracowników inżynieryjno-technicznych na praktyki u producentów, w ośrodkach badawczo-rozwojowych i instytutach naukowych ustala Minister Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
§  6.
1.
Jednostkom handlu zagranicznego przysługuje odpis w rublach transferowych w wysokości 5% od wartości importu, realizowanego w ciężar rachunków odpisów w rublach transferowych ponad kontyngenty protokołów handlowych, podpisanych z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego.
2.
Jednostka handlu zagranicznego może przeznaczyć środki gromadzone na rachunku odpisów w rublach transferowych na finansowanie:
1)
importu dla produkcji eksportowej w jednostkach produkujących na eksport,
2)
importu dla usprawnienia własnej techniki działania handlowego.
§  7. 2
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego dokona w I półroczu 1987 r. analizy i oceny funkcjonowania systemu odpisów w rublach transferowych oraz przedstawi w III kwartale 1987 r. Radzie Ministrów propozycje na 1988 r. i lata następne odnośnie do funkcjonowania eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych lub jego modyfikacji.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 194 z dnia 8 grudnia 1986 r. (M.P.86.35.267) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1986 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 194 z dnia 8 grudnia 1986 r. (M.P.86.35.267) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.35.230

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wprowadzenie eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.
Data aktu: 04/10/1985
Data ogłoszenia: 28/11/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986