Ustanowienie odznaki honorowej "Odznaka Mistrza".

UCHWAŁA Nr 190
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1983 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Odznaka Mistrza".

W celu uznania wzorowej pracy mistrza Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Odznaka Mistrza", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym i może być nadawana pracownikom zatrudnionym w państwowych zakładach pracy na stanowiskach mistrzów (majstrów) i starszych mistrzów (starszych majstrów) oraz na stanowiskach równorzędnych, określonych przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych), za szczególne zasługi i osiągnięcia w pracy oraz we współuczestnictwie w wychowaniu młodych kadr.
§  3.
1.
Odznaka ma kształt sześcioboku foremnego o średnicy 25 mm. Wykonana jest z metalu koloru złotego. Na licowej stronie jest umieszczone koło zębate emaliowane koloru czarnego. W środku koła na tle emaliowanym koloru białego są umieszczone kontury stylizowanego wizerunku zakładu pracy, wykonane w kolorze czarnym. Wokół koła na tle emaliowanym koloru czerwonego jest umieszczony napis u góry "odznaka", u dołu "mistrza". Brzegi sześcioboku oraz napis są koloru złotego. Na odwrotnej stronie odznaki jest umieszczona zakrętka lub zapięcie agrafkowe.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  4.
Odznaka może być nadana pracownikowi, który przepracował 10 lat w uspołecznionych zakładach pracy na stanowiskach określonych w § 2.
§  5.
Odznakę nadaje minister (kierownik urzędu centralnego) lub terenowy organ administracji państwowej będący organem założycielskim zakładu pracy zatrudniającego wyróżnianą osobę.
§  6.
1.
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia kierownik zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją partyjną, związkową, radą pracowniczą oraz z zakładową organizacją młodzieżową.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie, przedstawiające charakterystykę pracy zawodowej i postawy społecznej osoby, która ma być wyróżniona.
§  7.
Osobie wyróżnionej wręcza się wraz z odznaką legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
§  8.
Odznakę wręcza się uroczyście.
§  9.
Odznakę wręcza organ, który ją nadał, lub osoba przez niego upoważniona.
§  10.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  11.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Odznaki może pozbawić organ, który ją nadał, w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd.
§  12.
1.
Organy nadające odznaki prowadzą ewidencję osób wyróżnionych odznaką.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  13.
W razie zgubienia, zniszczenia albo kradzieży odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
§  14.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu centralnego, w części dotyczącej właściwych ministerstw (urzędów centralnych), lub ze środków budżetów terenowych organów administracji państwowej będących organami założycielskimi przedsiębiorstw zatrudniających wyróżniane osoby.
§  15.
1.
Kierownik zakładu pracy może przyznać wyróżnionej osobie nagrodę pieniężną.
2.
Nagroda może być przyznana na wniosek samorządu załogi z posiadanych przez zakład pracy środków na wynagrodzenia.
§  16.
W załączniku do uchwały nr 258 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1982 r. w sprawie wzorcowego statusu mistrza w państwowym zakładzie pracy (Monitor Polski Nr 32, poz. 277) § 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. Mistrzowie otrzymują za dziesięcioletnią wzorową pracę na stanowiskach mistrzów specjalne wyróżnienie w postaci odznaki honorowej "Odznaka Mistrza."

§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ODZNAKA MISTRZA"

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.43.251

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Odznaka Mistrza".
Data aktu: 27/12/1983
Data ogłoszenia: 30/12/1983
Data wejścia w życie: 30/12/1983